3D nyomtató építőkészlet
A 3D nyomtatás korunk egyik dinamikusan fejlődő ágazata, mely számos lehetőséget hordoz magában mind az ipar, a dizájn és szórakoztatás számára is. 3D nyomtatással ötleteinket fizikai formába önthetjük tetszőleges bonyolultsággal és számos anyag felhasználásával. Otthoni hobbicélú és dizájn területen is remekül alkalmazható a technológia: más eljárással el nem készíthető, bonyolult geometriájú innovatív dizájn elemek, egyéb dekor kiegészítők készíthetők. Bemutató, vagy szórakoztató jellegű felhasználás lehet továbbá a makett, modell és figura nyomtatás, legyen szó akár az adott projektet bemutató, méretarányos darabokról (pl.: épületek, járművek modelljei), vagy akár egy játékfiguráról. Az átlagember és a műszaki érzékkel rendelkező hobbi barkácsolók számára olcsó megoldást jelentenek a kis méretű 3D nyomtató építőkészletek, melyek elemekre bontva kaphatók, és saját kezűleg kell összeszerelni őket. Ezen típusok túlnyomó többsége az ún. FDM (Fused Deposition Modeling) technológiát használja, amiben egy műanyag szálat (filament) olvaszt meg egy mozgó, a rajzolatot kialakító nyomtatófej. Ez a konstrukció a legegyszerűbbek közé tartozik, házi összeszerelése nem igényel komoly szaktudást.
1. Mekkora munkadarabot szeretne nyomtatni?
A 3D nyomtatók méretük szerint kétfelé oszthatók, léteznek az asztali és ipari kialakítások. Az asztali változatok kompakt méretűek, míg az ipari nyomtatók jóval nagyobbak. A méretből adódóan a nyomtatható munkadarab nagyságának határt szab a nyomtatótér mérete, mely megmutatja, mi az a legnagyobb oldal irányú kiterjedés és építési magasság, melyet a gép még le tud gyártani. Amennyiben több darabból álló modellt szeretnénk kinyomtatni, választhatunk ragasztható alapanyagot is, így a nyomtatótér méreténél jóval nagyobb munkadarabok készíthetőek utólagos ragasztással.
2. Milyen pontosságú 3D nyomtató építőkészletet szeretne?
Az elkészült 3D nyomat legfontosabb paramétere a méretpontosság és a felületi minőség. Ezt a két paramétert nagyban befolyásolja a választott nyomtatási technológia, így mindenképpen fontos mérlegelni, hogy az elkészült darab műszaki elvárásoknak (pl.: szigorú méret, alak és helyzettűrés) megfelelő alkatrész, vagy csupán egy bemutató darab lesz-e. A rétegvastagság megmutatja az egy lépésben felvitt réteg vastagságát, mely a felületi minőséget nagyban befolyásolja. A méretpontosság az oldalirányú kiterjedés szórását adja meg, míg a falvastagság a legvékonyabb elkészíthető héj vagy fal méretét jellemzi.
3. Szeretne-e szoftvert is a készlethez?
Az iparban használatos mérnöki CAD szoftverek kezelése az átlagember számára bonyolult, és sok olyan funkcióval rendelkeznek, melyek a 3D nyomtatáshoz teljesen feleslegesek. Hogy mégis bárki számára elérhető legyen a 3D technológia, a gyártók különböző felhasználóbarát szoftvereket fejlesztettek ki gépeik mellé, melyekkel egyszerűvé válik a 3D-s modellalkotás. Ha szeretne ilyen szoftvert is a készlethez, mindenképp írja le ajánlatkérésében.
4. Milyen építési sebességű 3D nyomtatót szeretne?
A nyomtató felhasználási céljának függvényében a nyomtatótér méretén és a pontosságon kívül fontos lehet az építési sebesség is. Egyedi gyártás során inkább a minőség lehet a meghatározó szempont, de amennyiben egy darabot kis szériában szeretne legyártani, a sebesség meghatározó lehet.
5. Milyen funkciókkal rendelkezzen az építőkészlet?
A 3D nyomtató építőkészletek előnye, hogy modulárisak, azaz a felhasználó szabadon cserélheti az egyes alkatrészeket, sőt igény szerint újakat is beépíthet. Ilyen opcionális kiegészítők készen rendelhetők a készletekhez. Megkönnyítheti a modell betáplálását a nyomtatóba, ha az rendelkezik egy SD-kártya olvasóval, és hozzá a megfelelő kapacitású kártyával is. A nyomtatási folyamat paramétereinek figyelemmel követésére csatlakoztatható LCD kijelző is a rendszerhez, melyen látható a nyomtatófej pozíciója, vagy hogy a munkadarab hány százaléka készült el eddig, mennyi idő tart még a befejezésig. Ezeken kívül még számos opcionális felszerelés létezik.
6. Szüksége van-e a nyomtatóhoz tartozó kiegészítőkre is?
Előfordulhat, hogy már egy meglévő munkadarabot szeretnénk reprodukálni vagy módosítani. Ezt leegyszerűsítheti egy 3D scanner, mely térbeli modellt készít a munkadarabról, amin megfelelő szoftverek segítségével módosításokat is végrehajthatunk, és a kész fájlt már küldhetjük is a nyomtatónak. A nyomtatók forgalmazásával foglalkozó cégek ezen felül különböző anyagú és színű filamenteket is árulnak.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |