Komplett fejőház
A tejtermelő gazdaságokban tartott állatok száma egyre nő, ugyanis ki kell elégíteni a tej utáni piaci keresletet szerte a világon. A hagyományos, kézi fejési módszerek már elavultak, nincs jó hatásfokuk, időigényesek, és az állatok száma miatt már-már lehetetlen feladat. A megnövekedett kereslet és egyedszám miatt a mindinkább fejlődő állattartó gazdálkodásokban felmerült az igény egyfajta automatizálásra, amelyet a komplett fejőházak elégítenek ki. A fejőházak segítségével a fejés igen gördülékenyen zajlik, több állat fejhető egyszerre csoportosan, és a termelt tej rögtön gyűjtőtartályba kerül, ahonnan elszállítható. Modern telepirányítási rendszerekkel kombinálva maximalizálható a hatásfok és a teljesítmény.
1. Milyen állatfaj fejésére kíván kialakítani komplett fejőházat?
Tejükért leggyakrabban szarvasmarhát tartjuk, de szintúgy juhot, kecskét is. Mindegyik állat más rendszert, fejőházi felszerelést, gépeket igényel. Már a méretbeli eltérésük is jelentős, ezért a fejőházak kapacitásai között is különbségek vannak. Elsősorban tehát az állatfaj meghatározása a fontos az ajánlatkérésben.
2. Hány állat található gazdaságában?
Az állatfaj mellett a másik fontos szempont a megfelelő fejőház kiválasztásához az állomány egyedszáma. Az építmény méreteinek meghatározásához ugyanis nem mindegy, hogy néhányszor tíz, vagy több száz állatot tartunk. Az állattartás méretének ismeretében a kivitelező könnyebben megbecsülheti a beépítendő fejőállások számát, vagy, hogy egy- vagy többsoros legyen-e a rendszer. Ezt annak érdekében teszi, hogy az időegység alatt megfejhető állatok száma maximális legyen.
3. Van-e elképzelése a fejőházi elrendezést illetően?
A modern fejőházak esetében háromféle elrendezés különböztethető meg. Talán a legegyszerűbb közülük a párhuzamos elrendezés, melyben az állatok egymás mellett állnak. Másik népszerű elrendezés a halszálkás, amikor az állatok kissé oldalasan, nagyjából 30°-os szögben állnak egymás mellett. Előbbi rendszernél az állatok tőgyéhez azok hátsó lábai között, míg utóbbinál oldalirányból férhetünk hozzá. A harmadik kialakítás a kör alakú, forgó fejőházas rendszer, mely lehet külső vagy belső fejésű, azaz az állatok orientálhatók a kör közepe felé, vagy onnan kifelé nézve is.
4. El szeretné látni az állatok takarmányozását is fejés közben?
Gyakran egybe van kötve az állatok fejése az etetésükkel. Ekkor az állat figyelme az evésre fordítódik, fejés közben nyugodt marad. A takarmányozás megvalósíthatóságára ezért a fejőállások felszerelhetők etetővályúkkal. Halszálkás vagy párhuzamos elrendezés esetén általában opcióként lehet választani az állatok nem oldalsó, hanem elülső, fejés utáni kijárását is, amit viszont az etetővályú akadályoz. Mérlegelni kell ezért, hogy az etetés, vagy az állatok számára kényelmesebb elülső kijárás a fontosabb.
5. Igénybe venne-e szakemberek általi rendszeres karbantartást?
A fejőházakat azok hosszú élettartama, a megfelelő teljesítmény és az állatok jó közérzetének biztosítása érdekében rendszeresen tisztítani, ellenőrizni kell. Egy teljes ellenőrzést egy szakember hatékonyan el tud végezni, ugyanis áthatóan ismeri a fejőházi rendszereket, eszközöket. Némely cég ezért karbantartási szolgáltatást is nyújt, melyet néhány évente célszerű igénybe venni.
6. Milyen automatizáltsági fokú komplett fejőházra van szüksége?
A fejőházak és a termelés produktivitása növelhető a rendszer automatizálásával. Összekapcsolhatók telepirányítási rendszerekkel, mellyel figyelemmel követhető a termelés, termelékenység, a tej minősége akár egyedekre lebontva is. Az emberi munkaerőt kiválthatja fejőrobot, mely automatikusan felhelyezi és leválasztja a fejőkészülékeket. Gépesített lehet ezen felül a tőgyfertőtlenítés és a fejőállás takarítása is, a beépített megfelelő tisztítóberendezések által.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |