Kézi hidraulikus magasemelő
Kézi hidraulikus magasemelők feladata különböző szabványú raklapok emelése, illetve mozgatása. Ezen emelők egy kézi erővel működtetett hidraulikus munkahenger segítségével emelik meg terheiket, melyek komolyabb gépek esetén az akár 5 tonnát is elérheti. Több különböző villahosszal és teherbírással rendelkezhetnek a különböző felhasználási helyekre, így válva minden raklapon tárult áruval foglalkozó cég elengedhetetlen kellékévé.
1. Milyen munkakörnyezetbe keres hidraulikus magasemelőt?
Elsőként a raklapemelő felhasználási területét kellene meghatároznia, ugyanis a felhasználás helyétől függően különböző kialakítású raklapemelők lehetnek megfelelőek. Bel-, illetve kültéri használat esetén más anyagú görgők és kerekek lehetnek az alkalmasabbak, valamint a környezet nedvessége is befolyásoló tényező lehet. Adja meg tehát, hogy hol kívánja használni, illetve, hogy ott milyen hatásoknak lehet kitéve a raklapemelő.
2. Milyen teherbírású hidraulikus raklapemelőre van szüksége?
Határozza meg a magasemelő szükséges teherbírását, vagyis, hogy mekkora tömegek mozgatására, emelésére legyen alkalmas a berendezés. Kézi hidraulikus magasemelők teherbírása nagyjából 500 kg-nál kezdődik, de komolyabb feladatokra szánt emelők teherbírása az akár 2 tonnát is elérheti.
3. Milyen típusú raklapokhoz kívánja használni a raklapemelőt?
A villák távolságának meghatározása végett fontos megadnia, hogy milyen típusú raklapok emelését, mozgatását szeretné megoldani az emelő segítségével. Hazánkban az EUR raklapok a legelterjedtebbek, így a legtöbb raklapemelő méretei ezen típusú raklapokhoz vannak kialakítva. Azonban vannak egyéb raklaphoz illeszkedő raklapemelők is, így megadva a raklap típusát (pl.: CHEP, Francia, stb.) biztosan találnak az emelésére alkalmas raklapemelőt.
4. Milyen hosszú villákkal legyen felszerelve a raklapemelő?
Fontos kérdés továbbá, hogy milyen hosszú villával legyen ellátva az emelő. Kézi hidraulikus raklapemelők villahossza a leggyakrabban 1100-1200 mm közötti, de léteznek rövid változatok, melyek villahossza 800 és 900 mm körüli, valamint rendelkezésére állnak hosszú típusok is, melyek villahossza az akár 1400-1500 mm-t is elérheti.
5. Mekkora emelési magasságú raklapemelőre tart igényt?
Hidraulikus magasemelők legfontosabb jellemzőjük az emelési magasságuk, amely típusonként igen széles intervallumban változhat. Emelési magasságuk nagyjából 800 és 1000 mm között kezdődik és komolyabb emelőké az akár 3000 mm-t is elérheti. Attól függően érdemes megválasztani az emelési magasságot, hogy hol és mire kívánja majd a jövőben használni a berendezést.
6. Van valamilyen speciális igénye a berendezéssel kapcsolatban?
Legvégül pedig gondolja végig, hogy van e valamilyen speciális igénye az emelővel kapcsolatban. Ilyen igény lehet a mérleggel ellátott kivitel, a kézifékkel felszerelt változat, a túlterhelés elleni védelemmel ellátott típus, de megkövetelheti akár a szerkezet korrózióállóságát is. Bármilyen speciális igénye van a raklapemelővel kapcsolatban, mindenképpen jelezze ajánlatkérésében.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |