Kézi raklapemelő
A villás raklapemelő, másik nevén raklapemelő béka egy rendkívül sokoldalúan kihasználható emelőeszköz és tulajdonképpen kézikocsi is egyben. Nagyon sokféle villás raklapemelő közül lehet választani, hiszen különböző villahosszú, kivitelű, emelési magasságú és teherbírású (akár 5 tonna is lehet) villás raklapemelő található meg manapság a piacon. Általában az iparban használják a legtöbbet, de vannak olyan típusok is, amelyeket leginkább élelmiszeripari felhasználásra terveztek. Robusztus, masszív szerkezetek, amelyeket hosszú élettartamra, állandó használatra, folyamatos terhelhetőségre fejlesztettek ki.
1. Mekkora teherbírásra van szüksége?
A teherbírást a szállítani kívánt rakományhoz képest kell meghatároznunk. Az ilyen szerkezetek maximális teherbírása általában 2000-2500 kilogramm, ami a legtöbb kézikocsival végzett raktározási, mozgatási feladatra ideális.
2. Mekkora emelési magasságot vár el?
A villás raklapemelő kézikocsik emelési magassága rendszerint viszonylag kicsi, 5-25 centiméter között mozog. Ez azonban az egyszerű mozgatási feladatok esetén elegendő. Amennyiben speciális igényeink merülnek fel, a gyártóknál érdeklődve találhatunk olyan típust, amely nekünk megfelelő magasságban képes az emelésre, a sztenderd magasságot azonban egyik típus sem haladja meg számottevően.
3. Milyen villahosszúságot szeretne?
A villahosszúság az egyik tényező, ami meghatározza, mennyi és milyen rakományt tudunk a raklapemelőre felpakolni. A sztenderd típusoknál ez általában 1150 milliméter, különleges igényekre, így például speciális kialakítású rakományok szállítására azonban ennél nagyobb villahosszúságú darabokat is találunk.
4. A villaszélesség mekkora legyen?
A villák szélessége is bírhat jelentőséggel, szintén a rakomány függvényében. A sztenderd típusok esetén a villák szélessége 150-170 milliméter, míg a két villa együttesen 500-600 milliméter szélességben szállít. Amennyiben nagyobb árukat szállítanánk, a gyártóknál érdemes ettől eltérő kialakítású, nagyobb villaszélességű típusok után érdeklődni.
5. Milyen speciális igényei vannak a raklapemelővel szemben?
Speciális igényekre elérhetőek modernebb, különféle kiegészítőkkel felszerelt raklapemelők is. A leggyakoribb ilyenek a beépített mérleggel rendelkező típusok, amelyek hasznosak lehetnek, ha nem csak mozgatni, de ezzel egy időben mérni is kell a rakományt. A mérlegek általában két tizedes jegy pontossággal képesek megadni a villákra nehezedő terhelést.
6. Szükséges e valamilyen speciális felületkezelés?
A bevonat akkor lehet fontos, ha a kocsit nem csak beltéren alkalmazzuk. Egyszerű épületen belüli mozgatásra szánt kocsik esetében a kevésbé strapabíró (például galvanizált) bevonatok is megfelelőek lehetnek, bár a sérüléseknek ellenálló bevonat (például epoxy) itt is jó választás lehet. Kültérre azonban mindenképpen olyan bevonatú (például rozsdamentes acél) eszköz kell, amely képes hosszabb távon is ellenállni a szélsőségesebb körülményeknek.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |