Elektrodinamikus rázógép
Elektrodinamikus rázógépek vibrációnak kitett alkatrészek, komponensek szimulációs vizsgálatára szolgálnak. Általában három részből tevődik össze egy ilyen gép. A rázógépből magából, egy teljesítmény erősítőből, amiben benne van a vezérlés és az érzékelés is, és egy hűtést biztosító rendszerből. A rázógépek szolgálhatnak por alakú anyagok különválasztására, gyorsulásmérők hitelesítésére is. Van, hogy egyes teszteket bizonyos klíma körülmények között kell végezni, ezért a rázógépet egy klímakamrába helyezik bele és így futtatják a mérést.
1. Mekkora méretű elektrodinamikus rázógépre van szüksége, mekkora lehet a súlya?
Sokszor előfordulhat, hogy már megvan a helye a berendezésnek, így ezeket a befoglaló méreteket érdemes előre összegyűjteni egy ajánlatkérés előtt. Továbbá, ha majd később el kell mozdítani a helyéről a gépet, akkor, ha lehetséges ezt emberi erővel a legegyszerűbb megoldani, ezért ennek megfelelően érdemes a kívánt gép súlyát is erre odafigyelve megválasztani.
2. A tesztek elvégzéséhez milyen rázóerő és rázási mód kell?
Az elektrodinamikus rázógépeknél többféle rázási mód is meg van adva és ezekhez a maximális terhelő erő. Miután meghatároztuk, hogy milyen tesztet szeretne alkalmazni, válasszuk ki a megfelelő terhelő erő tartományt is. Az első lehetőség a szinuszos erőterhelés, a második a véletlenszerű erőterhelés, és lehet még sokk erőhatás, illetve random rezonancia, amit egyenként le tud tesztelni ezekkel a gépekkel.
3. A teszt során mekkora rezgés amplitúdó szükséges?
Az amplitúdó a két szélső állapot közti távolságot adja meg. Nagyobb gépeknél ez akár 60 mm is lehet, míg kisebbeknél előfordul a szimplán 6 mm is. Hogy itt milyet érdemes választani az mind az elvégzendő teszt paramétereitől függ.
4. Mekkora méretű és tömegű próbatestet kell vizsgálnia?
A teszt térbe fogjuk behelyezni a próbatestet, ezért legalább akkora gépet kell venni, amibe a mérni kívánt test, vagy mérni kívánt mennyiségű anyag bele is fér. De amennyire fontos a méret, legalább annyira fontos a tömeg is, hiszen nagyobb sűrűségű mérendő alkatrész esetén az is lehet probléma, ha a gépben használható tömeg határán túl van.
5. Mekkora a szükséges rázási frekvencia?
A frekvencia megmutatja, hogy egy másodperc alatt hányszor tér vissza ugyanabba a helyzetbe a próbatest, vagy a rázógép. Ez ismét egy újabb tényező, amit tudni kell az elvégzendő tesztek kapcsán, hogy biztosan a megfelelő ajánlatot kapja.
6. Milyen hűtéssel rendelkezzen az elektrodinamikus rázógép?
A vízhűtéssel rendelkező berendezés nagyobb teljesítményre képes, mert a teszt folyamán termelődő hőt nagyobb mennyiségben képes elvezetni, így az nem melegszik túl, míg a levegőhűtéses készülék kisebb hőelvezetési képességgel rendelkezik, és bizonyos kivitelek esetén nagy zajszint emelkedéssel is járhat a használata. Mindemellett a levegőhűtéses rázógépek alacsonyabb árkategóriában mozognak és egyszerűbb lehet a beszerelésük.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |