Elektronmikroszkóp
Ez elektronmikroszkópia a múlt században kifejlesztett, és napjainkban nem csak kutatásokban, hanem az iparban is elterjedt megfigyelési, mérési technológia. Az optikai mikroszkópok hátrányos tulajdonsága, hogy a látható fényt használják fel a tárgy képének leképzésére, így nagyon kis részletek a fény elhajlása miatt nem vizsgálhatók. Az elektronmikroszkópok segítségével azonban igen kis hullámhosszú elektromágneses hullámok is létrehozhatók, melyekkel akár nanométeres struktúrákról is tiszta kép kapható, és a fényelhajlás csak kisebb méreteknél jelentkezik.
1. Milyen méretekkel rendelkezik a vizsgálandó minta?
Az elektronmikroszkópok csak kisméretű mintadarabok befogadására képesek, egyrészt a munkaasztal mérete, másfelől pedig a kisugárzott elektronnyaláb eltéríthetősége miatt. Az ilyen mikroszkópok ugyanis ún. mágneses lencsékkel irányítják a kibocsátott elektronokat a minta felé, így fontos, hogy a vizsgált felületet lefedje az elektronnyaláb által közrefogható terület.
2. Milyen típusú elektronmikroszkóp ideális a mérésekhez?
Az elektronmikroszkópoknak két fő típusa létezik: pásztázó (SEM) és transzmissziós (TEM) mikroszkóp. A pásztázó mikroszkóp a tárgyról visszaverődött elektronokat és sugárzást detektálja, segítségével aránylag vastag minták felülete vizsgálható. A transzmissziós mikroszkópok kellően vékony mintákat igényelnek, ugyanis a gyorsított elektronok rajta át kell, hogy haladjanak, hogy a minta alatt található detektorba csapódjanak. Ezzel a megoldással az anyag belső szerkezete is vizsgálható.
3. Mekkora legyen a gyorsítófeszültség?
Az elektronokat a forrásból kilépve fel kell gyorsítani annak érdekében, hogy megfelelő energiával rendelkezzenek becsapódáskor. Az energiával azonban változik a hullámhosszuk is, vagyis ez meghatározza a képalkotás részletességét. Nem mindig jó azonban a túl nagy energia, mert egyes vékony rétegben jelenlevő anyagok nem detektálhatók vele, vagy nem kívánt reakciók keletkeznek.
4. Milyen vastagságú anyagokat kíván vizsgálni az elektronmikroszkóppal?
A vizsgálható minta vastagsága szintén korlátozott, és az egyes elektronmikroszkópoknál eltérő. Az érték a mikroszkópia technológiájától, valamint a gyorsítófeszültségtől is függ. A tárgyba becsapódó elektronnyalábok reakciókat váltanak ki egyes anyagokban, mely reakciók függenek a vastagságtól is. Sok esetben ezért a mintát megfelelően elő kell készíteni a mérés előtt.
5. Mekkora nagyítást szeretne elérni?
Minden mikroszkóp alapvető jellemzője a nagyítás, azaz hogy hányszor látunk nagyobbnak egy struktúrát annak eredeti méreténél. Mivel az elektronmikroszkópok igen kicsi, nanométeres nagyságrendű alakzatokat is képesek detektálni, ezért igen nagy, több tízezerszeres nagyításra is képesek.
6. Mekkora a rendelkezésre álló hely?
Az elektronmikroszkópok általában nagy helyet foglalnak, akár egy szoba teljes magasságát is kitölthetik. Némely cég azonban kínál alacsonyabb teljesítményű, kis minták vizsgálatára szolgáló kompakt, asztalon elhelyezhető gépeket is. Gondolja át, Önnek mi lenne a praktikus, de mindenképp megéri nagy területet felszabadítani a berendezés számára.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |