Fotométer
Fotométer segítségével lehetőség van ismeretlen oldatok koncentrációjának, összetevőinek, folyadékok tényleges színének meghatározására. A vizsgálat fény segítségével történik, a megvilágított anyag átbocsájtott és elnyelt fénysugarai alapján határozható meg az összetétel. Felhasználását tekintve két fajta gép kapható: többparaméteres laboratóriumi berendezés, amely több fajta koncentráció mérésére képes, valamint az egyparaméteres, speciálisan egy feladatra (pl.: klórtartalom mérése) kialakított fotométer.
1. Egy vagy többparaméteres gépet szeretne?
Ha egy speciális feladatra (pl.: szabad klórtartalom mérése) keresünk, fotométert érdemesebb lehet az egyparaméteres gépek közül választani, hiszen egyszerűségük miatt jóval olcsóbbak. Az általánosan használt berendezések rengeteg paraméter mérésére alkalmasak, ám ezek jóval drágábbak is. Ne felejtse el megemlíteni azt sem, hogy melyek azok az anyagok, amelyek mérésére mindenképpen szüksége van, hiszen hiába mérhet akár 50 összetevőt is egy eszköz, ha a szükségeset nem képes megállapítani.
2. Szeretne mérési adatokat gyűjteni?
Válasszon olyan műszert, amely rendelkezik interfésszel - például USB csatlakozó, bluetooth, stb. - amelynek segítségével PC-re vihet át adatokat. A számítógépen egy szoftver segítségével dokumentálhatja, elemezheti a kapott adatokat.
3. Laboratóriumi körülmények között, vagy terepen végezne méréseket a géppel?
Ha terepen is akarjuk használni a berendezést, válasszunk olyan kivitelt, amely beépített akkumulátorral rendelkezik, esetleg elemről is működtethető.
4. Milyen fényforrással rendelkező berendezésre van szükség?
A legtöbb fotométer Volfrámszálas izzóval, vagy LED-el működik. Ha szeretnénk, hogy minél pontosabb eredményeket produkáljon a gép, válasszunk interferenciaszűrővel ellátott fényforrásút.
5. Milyen időjárási körülmények között szeretné használni a fotométert?
A gépek többsége 0 és 50 °C között maximum 90 %-os páratartalom mellett üzemel az előírtaknak megfelelően. Ha ettől eltérőek a körülményeink, válasszunk a különleges elvárásoknak megfelelőt.
6. Mennyire pontos fotométert igényelnek a vizsgálatok?
Ha precíz méréseket akarunk végezni, mindenképpen válasszunk professzionális laboratóriumi mérőeszközt. Ha ez nem fontos, választhatunk a jóval olcsóbb tesztberendezések közül is.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |