Ipari CT berendezés
A komputertomográfiát, vagy közismertebb nevén CT-t már jól ismerhetjük az orvoslásban való sikeres alkalmazásának köszönhetően. Testek, alkatrészek röntgensugár segítségével világíthatók át vele, melyeket egy detektor felfog és rögzít. A munkadarab forgatásával és akár billentésével több felvétel is készül különböző szögekből, amelyeket egy számítógép összeilleszt, így egy 3D-s felvételt kapunk. Ezen a felvételen látható a vizsgált szerkezet belső felépítése annak szétszerelése nélkül, és a 3D-s modell további analízisnek is alávethető. Az ipari CT vizsgálat manapság egyre népszerűbb a tökéletes minőségre törekvő vállalatok körében.
1. Mekkora munkadarabot kíván mérni?
A munkadarab méretét fontos meghatározni a gép szükséges méretének kiválasztása érdekében. A CT vizsgálóasztala kötött méretű, így egy kis gépre nem helyezhető túl nagy munkadarab. A mozgó röntgenforrás ugyancsak korlátozott keretek között képes mozogni, ezért a vizsgált alkatrésznek bele kell férnie a sugár által közrefogott térfogatba.
2. Milyen vastagságú a mérendő alkatrész?
A röntgensugár, mint más elektromágneses sugárzás, nem képes áthaladni bármilyen vastag anyagon, mert bizonyos távolság megtétele után elnyelődik (abszorbeál). Az elnyelődés megakadályozza, hogy a sugár kilépjen az anyagból és elérje a detektort, így azon nem jön létre a tárgyról készített kép. Az egyes gyártók gépei különböző anyagokat különböző vastagságokban képesek vizsgálni, így nagyon fontos, hogy az ajánlatkérésben szerepeljen a mérni kívánt minták jellemző vastagsága.
3. Milyen anyagminőségű a vizsgálandó munkadarab?
Az ipari CT berendezések többféle anyagot képesek vizsgálni, különböző típusú acéloktól kezdve az alumíniumon, műanyagon át a kompozitokig, vagy ezek közül többet is tartalmazó munkadarabokig. Vizsgálhatók ezen kívül összetettebb szerkezetek, pl. elektronikai áramkörök is. A CT gépek számos kialakításban és eszközkészlettel készülnek, melyek egyik vagy másik alkalmazásra előnyösebbek és népszerűbbek.
4. Vannak-e kívánalmai az ipari CT berendezés gyorsítófeszültségét illetően?
A gyorsítófeszültség egy kilovoltban (kV) megadott érték, amely azt mutatja meg, hogy milyen sebességre gyorsul az az elektron, amelyből majd a röntgensugár létrejön. A sugárzás energiája ezen gyorsítófeszültségtől függ, így beállításával szabályozható, hogy különböző vastagságú anyagok képei milyen kontraszttal jelenjenek meg a detektoron. Fontos azonban figyelembe venni, hogy a nagy gyorsítófeszültségű gépek energiafogyasztása is nagyobb, és sokszor hűtés is szükséges üzemeltetésükhöz.
5. Milyen részletes képet szeretne kapni?
Mint minden mérőeszköz a CT berendezés is rendelkezik egy alsó korláttal a mérés felbontását és pontosságát illetően. A pontosság ezen gépek esetében mikronos nagyságrendű, azaz a milliméter akár ezredrészét is képesek érzékelni. Nem minden esetben van szükség azonban ilyen részletes képalkotásra, sokszor elég lehet 50-100 mikronos objektumok, alakok, formák detektálása is.
6. Milyen szoftvert igényel az ipari CT berendezéshez?
A CT berendezés önmagában nem elegendő vizsgálatok kiértékeléséhez, az eredmények feldolgozásához szükséges egy megfelelő számítógépes szoftver. Ezek többféle funkcióval rendelkezhetnek annak függvényében, hogy hogy kívánja analizálni a kinyert adatokat. A szoftverek mindegyike képes a 3D-s kép megjelenítésére, de mások lehetőséget adnak egy szerelt alkatrész virtuális szétszerelésére, részekre bontására, vagy CAD-fájlokkal való összehasonlítására.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |