Kiegyensúlyozó műszer
Számos géphiba elhárítása – akár igen komoly – szereléssel is járhat, azonban két, méghozzá a leggyakrabban előforduló hibafajta viszonylag egyszerűen megoldható: a forgórész dinamikus kiegyensúlyozása, valamint – kuplungos gépeken – a tengelyvonal beállítása. Mindkét beavatkozás – amelyek ráadásul semmilyen járulékos anyagot vagy különleges szerszámot nem igényelnek – mielőbbi kivitelezése igencsak ajánlatos: a csapágyak túlterhelésének megszüntetése révén azok élettartama meghosszabbítható, nem válik szükségessé az idő előtti cseréjük.
1. Helyszíni egyensúlyozáshoz vagy egyensúlyozó géphez keres műszert?
A helyszíni dinamikus egyensúlyozásra alkalmas műszerek általában mobil rezgésmérő/elemző kéziműszerek, melyek egy dinamikus egyensúlyozásra alkalmas képességgel vannak felvértezve. Jellemző rájuk, hogy ideiglenesen az egyensúlyozandó gépre szerelhető rezgésérzékelővel és optikai fordulatszámmérővel rendelkeznek. Az ilyen kéziműszerek alkalmazásának feltétele, hogy a forgórészt a beépítési helyén saját erőből (lehetőleg üzemi fordulaton) meg lehet pörgetni, az egyensúlyozás folyamatához pedig (síkonként) ideiglenesen felszerelendő próbasúlyok alkalmazása szükséges. Természetesen egyensúlyozó gépeken "felműszerezésre" is alkalmasok ezek a műszerek.Az egyensúlyozó gépekhez való egyensúlyozó műszerek általában PC-vel rendelkeznek vagy ahhoz csatlakozódnak, kivitelük inkább helyhez kötött. Léteznek lágy kivitelű (lengő rendszerű), kemény kivitelű (erőmérésen alapuló) egyensúlyozó gépekhez való, vagy univerzális (mindkettőhöz alkalmazható) műszerek. Legnagyobb előnyük: támogatják a tömeggyártást, amihez forgórész-adatbázist tudnak üzemeltetni és vannak műszerek speciális forgórészek pl. kardántengelyek, motor-főtengelyek) egyensúlyozásához is.
2. Hány síkban történő egyensúlyozásra alkalmas műszert keres?
A helyszíni egyensúlyozáshoz való kéziműszerek a mérőcsatornáik száma függvényében egy-vagy kétsíkú dinamikus egyensúlyozásra képesek, ha van hozzájuk fordulatszámmérő is. Vannak egysíkú statikus egyensúlyozásra alkalmas (kisebb költségű) kéziműszerek is, amelyek a 3-pont-módszer alkalmazása révén nem igényelnek fordulatszámmérőt. Többsíkú dinamikus egyensúlyozás azonban ezekkel nem végezhető el.Az egyensúlyozó géphez való műszerek - elsősorban az érzékelők száma és a szoftverképességek függvényében - kettő vagy többsíkú dinamikus egyensúlyozásra alkalmasak. Igen speciális változatok is léteznek, melyek vendégtengelyeken történő egyensúlyozást támogatnak, motor-főtengelyeket vagy kardántengelyeket is ki tudnak egyensúlyozni akár négy vagy még több síkban.
3. Helyszíni egyensúlyozás esetén milyen további paramétereket ajánlatos mérni?
Egyensúlyozást elvégezni csak akkor érdemes, ha biztosra mehetünk, hogy ez a gép hibája. Nincs értelme egy rossz csapágyazású, fellazult vagy rezonanciában futó gépet egyensúlyozni. Célszerű ezt rezgésméréssel - pontosan a rezgés spektrumelemzésével - előtte ellenőrizni. (Sok vesződést és fölösleges időráfordítást megspórolhatunk így, mert nem kezdünk bele egy sikertelen egyensúlyozásba.)Az egyensúlyozás befejeztével pedig érdemes a gép üzemeltetése során fellépő rezgéseket újra elemzés alá vetni, hogy ellenőrizhessünk az egyensúlyozás elég jól sikerült-e, vagy a gépnek más - még javítandó - hibája van-e még. Ebből adódóan célszerű olyan egyensúlyozó kéziműszert választani, mely rezgéselemzésre is alkalmas. A legjobb választás olyan műszer, mely spektrumelemzésre és rezonanciakeresésre (felfutás vagy leállás mérésre) is alkalmas.
4. Melyek műszaki adottságok fontos egyensúlyozó géphez való műszer kiválasztásánál?
Egyensúlyozó géphez való műszert első sorban az alapján kell kiválasztani, hogy a gép lágy kivitelű (lengő rendszerű) vagy kemény kivitelű (erőmérésen alapuló) típus. A műszernek ehhez alkalmasnak kell lennie. További fontos paraméterek a csatlakozandó érzékelők típusa és száma (amennyiben nem tartozék), a szoftver képességek megléte speciális forgórészekhez (pl. vendégtengely, kardántengely, motor-főtengely...), a szükséges szolgáltatások elérhetősége (tömeggyártás támogatása, forgórész-adatbázis kezelése, jegyzőkönyvezés) és maga a kezelői felület nyelvezete (legalább angol legyen, de jobb, ha magyarul is megvan). Az is fontos szempont, hogy mennyire tudja kezelni a gép esetleges automatizálási elemeit (berakás, megfogás, fúrás, hegesztés), amennyiben ilyen tartózik az egyensúlyozó géphez.
5. Milyen képességekkel rendelkezzen egy helyszíni egyensúlyozásra való műszer?
A helyszíni egyensúlyozáshoz való kéziműszer az egyensúlyozni kívánt síkoknak megfelelő számú mérőcsatornával rendelkezzen. A fordulatszámmérője legyen képes az egyensúlyozni kívánt forgórész fordulatszámot mérni (itt az alsó és a felső határ egyaránt lényeges lehet). A műszer rendelkezzen olyan szoftverrel, mely nemcsak az egyensúlyozás folyamatának lépésről-lépésre való végigvezetést nyújtja, hanem az ISO 1940 szerinti minősítés lehetőségét és a jegyzőkönyvezését is. Természetesen az utóbbi már akár számítógép támogatással is elfogadható. Fentieken túl a spektrumelemzés és rezonanciakeresés képességek megléte előnyös.