Tengelyvonal-beállító
A forgó gépek alapvető gépeleme a tengely. Ezen gépeket azonban sokszor nem önmagukban, hanem más tengelyes eszközökkel együtt használjuk, amelyek tengelykapcsolóval vannak egymáshoz rögzítve. Ilyen elrendezéskor fontos, hogy a kapcsolt tengelyek párhuzamosak és egytengelyűek legyenek, különben excentricitás vagy szöghiba léphet fel, ami által a gépek hatásfoka, erőátvitele romlik, és forgás közben nemkívánatos súrlódások jönnek létre, amelyek melegedést és az alkatrészek idő előtti tönkremenetelét, kopását okozzák. Fontos ezért, hogy a gépek összekapcsolásakor a tengelyek jól illeszkedjenek egymáshoz, melynek beállítására segítségünkre vannak a modern, lézeres tengelyvonal-beállító műszerek.
1. Milyen a kalibrálandó gépkonstrukció?
A megfelelő műszer kiválasztásához jó tudni, hogy milyen konstrukciót, gépelrendezést kell beállítani. Meg lehet különböztetni a tengelyek szempontjából vízszintes vagy függőleges elrendezést, a tengelyek össze lehetnek kapcsolva tengelykapcsolóval, kardántengellyel vagy egyszerű peremes kötéssel. Előfordulhat az is, hogy nem csak két gépet, hanem több kapcsolatot tartalmazó gépcsoportot kívánunk egyszerre beállítani, és ezek mind más képességű és felszereltségű műszereket igényelnek.
2. Milyen távolságban kíván mérni a tengelyvonal-beállítóval?
A mérőfejeket egymástól nem túl messze célszerű elhelyezni a két tengelyen a pontos mérés érdekében, de előfordulhat, hogy a gépkialakítás miatt ez csak méteres nagyságrendben történhet meg. A mérőfejek csak adott hatótávolságon belül képesek érzékelni egymást, így fontos, hogy azon belül helyezzük el őket. Az egyes műszerek hatótávolsága más, így az Önnek legmegfelelőbb kiválasztásához fontos tudni, hogy milyen távolságon fog történni a mérés.
3. Mekkorák a tengelyátmérők?
A mérés során a tengelyekre mérőegységeket kell rögzíteni, amelyek adott átmérőtartományt képesek közrefogni. Ez bár igen széles tartomány, de a megfelelő műszer kiválasztásához fontos tudni, hogy mekkora átmérővel rendelkeznek a tengelyek.
4. Milyen körülmények között kerül alkalmazásra a műszer?
A tengelyvonal-beállító különböző ipari környezetekben kerülhet alkalmazásra, ahol fokozottan ki vannak téve szennyeződésnek, olajnak, esetleg párás levegőnek. A kijelző egységet és a mérőfejeket ezért fokozott védelemmel kell ellátni annak érdekében, hogy tökéletes működésük biztosítva legyen, és élettartamuk hosszú maradjon. Ezért a műszerek egyes részei készülhetnek megerősített műanyagból, alumíniumból, és meg kell felelnie IP előírásoknak is.
5. Milyen speciális funkciókkal rendelkezzen a tengelyvonal-beállító?
A korszerű tengelyvonal-beállítók többféle funkcióval rendelkezhetnek annak érdekében, hogy a mérés és kalibrálás minél pontosabb legyen. Ilyen lehet a hőmérséklet kompenzáció: ha a mérés nyugvó állapotban történik, a műszer képes számolni a működés közbeni hőfejlődésből származó hőtágulásokkal is, és ezt belekalkulálja a kompenzáció mértékébe. Más lehetőség az ún. “puha láb” funkció, mely a mozgatandó gép és az alaplap síklapúságát és megfelelő rögzítését vizsgálja.
6. Igényel-e számítógépes elemző szoftvert?
A tengelyvonal-beállítók manapság már számítógéphez is csatlakoztathatók, így a rajta tárolt adatok könnyen elmenthetők és akár további vizsgálatoknak is alávethetők. Ehhez a megfelelő szoftver szükséges, melyet a gyártó kérésre rendelkezésére bocsát.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |