Automatizált rendszerhez kezelőfelület
Az automatizált rendszerekhez szánt kezelőfelület és/vagy kijelző nagymértékben segít a folyamatok áttekintésében és szerkesztésében. Vannak bizonyos rendszerekhez optimalizált kezelőegységek, de megoldható olyan egyedi rendszerek kiszolgálása is, amik nem nevezhetőek tipikusnak. Az egyes kezelő interfészek lehetőséget biztosítanak akár arra is, hogy egy központi helyről vagy eszközről külön-külön vezérelhetők legyen. A kijelzők, kezelőfelületek bizonyos szabványok meglétét követelik, mind kapcsolódás, mind vezérlési elvek tekintetében.
1. Milyen jellegű interfészre van szüksége?
Mindenekelőtt határozzuk meg, hogy egyszerű szöveges vagy grafikus interfészre lesz-e szükségünk. A grafikus felületek jellemzően felhasználóbarátabbak, könnyebben kezelhetőek, míg a grafikus felületekhez nagyobb szakképzettség szükséges. Ugyanakkor előbbinek komolyabb hardverigényei lehetnek.
2. Milyen rendszerhez szükséges a kezelőfelület?
Határozzuk meg, pontosan milyen típusú automatizált rendszert akarunk a kezelőfelület segítségével vezérelni, így a funkciók, képességek szerint leszűkítve a lehetőségeket kaphatunk pontosabb ajánlatot.
3. Milyen feladatra szeretne használni a kijelzőt?
A kezelőrendszer alkalmas lehet egyszerre egy vagy több automatizált berendezés, rendszer kezelésére. A megfelelő választás érdekében ezért ajánlatkérésünkben adjuk meg minél pontosabban, milyen feladatkörben akarjuk azt alkalmazni.
4. Távolról is vezérelhető, megfigyelhető legyen a kezelőfelület?
Fontos szempont lehet, hogy a kezelőfelület használható-e különféle hordozható platformokon is, például elérhetőek-e funkciói tabletekről vagy okostelefonokról. Amennyiben nagyobb üzemek automatizálásakor használjuk a kezelőfelületet, igen hasznos lehet, ha nem vagyunk helyhez kötve, míg kisebb rendszerek esetén sokszor kevésbé fontos ez a tényező.
5. Funkciók tekintetbén mit vár el a kezelőfelülettől?
Kényelmi szempontból figyelembe kell venni, hogy mennyi lehetőséget ad a programozásra a felület, milyen funkciókkal rendelkezik, lehetőség van-e például időzítésre, paraméterek beállítására, amelyek az automatizálás hatékonyságát növelik.
6. Hogyan kapcsolódjon a kezelőfelület az automatizálni kívánt rendszerhez?
A rendszer kívánt hatótávolságát is megadhatjuk – nagyobb üzemek esetében nem mindegy például, hogy tudunk-e kényelmesen, a távolból vezérelni bizonyos berendezéseket, lehetőségünk van-e egyáltalán távvezérlésre, vagy csak fizikai kapcsolat révén érhetjük el az automatizált rendszer egyes elemeit.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |