AHD csőkamera
A biztonságtechnikában elengedhetetlen bizonyos területek nagyfelbontású kamerával való megfigyelése. A kamera képét valamilyen formában továbbítani kell egy feldolgozó egységnek, legyen az megjelenítési eszköz (TV, monitor) vagy egy felvevő, amin tárolhatjuk a készült videókat. Az AHD, azaz analóg HD videó rendszereknek nagy előnye, hogy a legtöbb már kiépített kamera rendszerrel kompatibilis. Így nem kell az egész analóg rendszert újra kiépítenünk, hanem elég csak az eszközt cserélni a nagyobb felbontású kép érdekében. A csőkamerák jellegzetes alakjukról kapták nevüket, általában panelkamerák, amelyeknek különleges a külső tokozása. Főleg kisebb üzletekben, áruházakban szokott felhasználásra kerülni.
1. Kültéri, vagy beltéri használatra szeretné telepíteni az AHD csőkamerát?
A kamera elhelyezése nagyban befolyásolja, hogy milyen típust válasszunk. Beltéri használat esetén egy kevésbé ellenálló kialakítás is megfelelő, míg kültéri használathoz olyan kamerára van szükség, amely ellenáll az időjárási körülményekkel szemben, és rendelkezik a megfelelő mechanikai védettséggel.
2. Milyen felbontású kamerát igényel?
Bizonyos körülmények más és más pontosságot igényelnek. Ha több részletet is szeretnénk pontosan rögzíteni, akkor érdemes nagyobb felbontású kamerát választani. Abban az estben viszont, mikor annyira nem fontos, hogy a legapróbb részlet is rögzítve legyen, választhatunk kisebb felbontással rendelkezőt is. Az AHD kamerákat általában kétféle felbontásban készítik: léteznek 1 és 2 megapixeles típusok is.
3. Mekkora látószöggel rendelkezzen az AHD csőkamera?
A kamera egyik fontos tulajdonsága a látószög. Minél szélesebb látószögű kamerát használunk, annál nagyobb területet tud a kamera egyszerre belátni. Kis látószög esetén a kamera gyakori elforgatása szükséges, míg nagyobb látószögnél ezt kevesebbszer kell megtenni. Ha a bekamerázandó terület nagy, érdemes olyan eszközt választani, amely a nagy látószög mellett nagy elfordulásra képes, mind vízszintes, mind függőleges irányban. A kamerák többsége 60 és 180 fokos lefedettséggel rendelkezik, annak függvényében milyen felhasználási körülmények közepette fognak működni.
4. Szükséges-e, hogy a kamera éjszaka is képes legyen felvételt készíteni?
A modern biztonsági kamerák tartalmazhatnak beépített infravörös LED-eket, melyek lehetővé teszik, hogy a kamera éjszaka is részletes felvételeket készítsen. Az emberi szem számára láthatatlan, visszavert fénysugarakat a kamera érzékelni tudja, így sokkal világosabb és láthatóbb képet kaphatunk esti használat közben is. A sötétebb helyeken készített felvételek minőségénél a fényáteresztő-képesség is nagy szerepet játszik. Minél kisebb a blende méret száma (F1.2; F1,8; F2….) annál nagyobb fénybefogadásra képes a kamera, ami kevés fénynél is javítja a felvétel minőségét.
5. Mennyi kamera felszerelését tervezi?
Ha már rendelkezik valamilyen elképzeléssel, hogy hány kamerát és hova szeretne telepíteni, vagy a régieket kicserélni, akkor érdemes lehet a kamerákat szettben vásárolni. A legtöbb forgalmazó és gyártó rendelkezik ilyen csomaggal, mely a kamerákon kívül tartalmazza a felvevőrendszert, tápegységeket, és a kiépítéshez szükséges kábeleket, csatlakozókat.
6. Milyen speciális funkciókra van szüksége?
Sokféle speciális funkció közül választhatunk, amivel az AHD kamerák felruházhatók. Ha mindig a legélesebb képet szeretnénk elérni, akkor léteznek változtatható fókusszal rendelkező kamerák. Ha sok rezgésnek van kitéve a kamera, mert például forgalmas út vagy metróvonal felett helyezzük el, akkor érdemes a 3D zajszűrős rendszereket választani. Esti videókhoz felár ellenében akár aktív infravörös világítással rendelkező modellek is beszerezhetőek, melyek segítségével az arcok a sötétben is jól látszódnak.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |