AHD dome kamera
A biztonságtechnikában elengedhetetlen bizonyos területek nagyfelbontású kamerával való megfigyelése. A kamera képét valamilyen formában továbbítani kell egy feldolgozó egységnek, legyen az megjelenítési eszköz (TV, monitor) vagy egy felvevő, amin tárolhatjuk a készült videókat. Az AHD, azaz analóg HD videó rendszereknek nagy előnye, hogy a legtöbb már kiépített kamera rendszerrel kompatibilis. Így nem kell az egész analóg rendszert újra kiépítenünk, hanem elég csak az eszközt cserélni a nagyobb felbontású kép érdekében. A dome kamerák kupola alakúak, általában plafonra szerelve használják őket. Nagyobb látószöggel rendelkezik, mint más típusok.
1. Kültéri, vagy beltéri használatra szeretné telepíteni az AHD dome kamerát?
A kamera elhelyezése nagyban befolyásolja, hogy milyen típust válasszunk. Beltéri használat esetén egy kevésbé ellenálló kialakítás is megfelelő, míg kültéri használathoz olyan kamerára van szükség, amely ellenáll az időjárási körülményekkel szemben, és rendelkezik a megfelelő mechanikai védettséggel.
2. Milyen felbontású kamerát igényel?
A kívánt képminőség szempontjából fontos a kamera felbontása. Minél jobb minőségű felvételt szeretnénk készíteni, annál nagyobb felbontás ajánlott. Kis felbontás esetén csak közeli, vagy részletszegény tereket érdemes bekamerázni, míg nagyobb felbontásnál lehetőség van a távolabbi képek jobb minőségű rögzítésére is. Az AHD kamerákat általában kétféle felbontásban készítik: léteznek 1 és 2 megapixeles típusok is.
3. Mekkora látószöggel rendelkezzen az AHD kamera?
A képérzékelő szenzor után a legfontosabb része egy kamerának az optika. A kamera optikája határozza meg, hogy a készülék mekkora területet képes belátni és érzékelni. Ez a paraméter egy fokban meghatározott érték. A dome kamerák nagyobb látószöggel rendelkeznek, mint a többi típusú kamera. Ennél a típusnál 90-100 fok körül van a látószög, míg általános esetben 60 fok körül, így jóval nagyobb területek figyelhetők meg.
4. Szükséges-e, hogy a dome kamera éjszaka is képes legyen felvételt készíteni?
Amennyiben sötétebb területen van elhelyezve a nappali kamera, olyan típust érdemes beszerezni, amelyen infravörös LED fényforrások találhatók, ez ugyanis javítja a kép minőségét a jobb fényviszonyok miatt. 8-10 LED-del rendelkező kamerák éjszakai látótávolsága 8 m körüli, míg a 20-30 infravörös LED-es típusok 15-30 méterre is ellátnak. A sötétebb helyeken készített felvételek minőségénél a fényáteresztő-képesség is nagy szerepet játszik. Minél kisebb a blende méret száma (F1.2; F1,8; F2….) annál nagyobb fénybefogadásra képes a kamera, ami kevés fénynél is javítja a felvétel minőségét.
5. Mennyi kamera felszerelését tervezi?
Ha már rendelkezik valamilyen elképzeléssel, hogy hány kamerát és hova szeretne telepíteni, vagy a régieket kicserélni, akkor érdemes lehet a kamerákat szettben vásárolni. A legtöbb forgalmazó és gyártó rendelkezik ilyen csomaggal, mely a kamerákon kívül tartalmazza a felvevőrendszert, tápegységeket, és a kiépítéshez szükséges kábeleket, csatlakozókat.
6. Milyen speciális funkciókra van szüksége?
Sokféle speciális funkció közül választhatunk, amivel az AHD kamerák felruházhatók. Ha mindig a legélesebb képet szeretnénk elérni, akkor léteznek változtatható fókusszal rendelkező kamerák. Ha sok rezgésnek van kitéve a kamera, mert például forgalmas út vagy metróvonal felett helyezzük el, akkor érdemes a 3D zajszűrős rendszereket választani. Esti videókhoz felár ellenében akár aktív infravörös világítással rendelkező modellek is beszerezhetőek, melyek segítségével az arcok a sötétben is jól látszódnak.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |