Faliszéf
A faliszéf olyan széf mely falba integrálva tartja értékeinket rejtve, valamint biztonságban. Ezek a széfek többnyire kisebb méretűek, így ékszerek, készpénz, kisebb értéktárgyak védelmére szolgálhat. Az egyszerűbb széfek kulccsal zárhatók, de a modern típusok mechanikus, elektronikus számzárral, vagy biometrikus azonosítással (pl. ujjlenyomat-olvasás) működtethetők. A hazánkban kapható széfeket a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) vizsgálja be, ezzel garantálva a megfelelő védelmet, és így biztosítás is köthető a tárolt értékekre. Fontos azonban ügyelni arra, hogy faliszéfek esetén a betonozás is minőségi legyen, hiszen ez nagymértékben beleszólhat a biztosítás értékébe.
1. Milyen méretű faliszéfre van szüksége?
A széf méretének kiválasztásakor azt kell figyelembe venni, hogy milyen méretű tárgyat szeretnénk benne tárolni. Mivel a faliszéfek többsége kisméretű, így aránylag szűk a méretskála, de fontos ezek közül a megfelelőt kiválasztani. A méret meghatározásakor figyelembe kell venni, hogy a széf fala vastagabb, így a választásnál a belső méreteket, vagy inkább az űrtartalmat nézzük, fontos ügyelni arra is, hogy mivel falba lesz építve, olyat válasszunk, amely beépítését a falak lehetővé teszik.
2. Milyen típusú zárat igényel?
A széf zára lehet egyszerű kulcsos, de már találkozhatunk mechanikus vagy elektronikus számkombinációs, illetve ujjlenyomat-olvasós változattal is. A kulcsos kialakítások esetén nincs szükség semmilyen számkombináció megjegyzésére, de a széfhez így csak egy-két ember férhet hozzá. Számolni kell azzal is, hogy a kulcs elvesztése nem kívánatos bosszúságokat okozhat. Az elektronikus zárak azonban több kódot vagy ujjlenyomatot képesek tárolni, így a széf több felhasználó számára válhat elérhetővé. A kódok újraprogramozása is megoldható, ha fokozni szeretnénk a biztonságot.
3. Milyen biztonsági minősítéssel rendelkezzen a széf?
A széf mennyire biztonságos. Fontos előre meghatározni milyen minősítéssel rendelkezőt választunk. Nagyban függ a védendő tárgy/tárgyak értékétől. Biztonsági minősítést többnyire a MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége) határozza meg. A-S2-ig megy a minősítés ahol, A tekinthető a legkevésbé biztonságosnak, S2 pedig a legbiztonságosabb. A minősítés határozza meg a biztosítás értékét.
4. Kívánja-e riasztóhoz kötni a széfet?
Lehetőség van riasztórendszerrel is összekötni a széfet, mely rögtön két előnnyel rendelkezik. Egyrészt a széf tulajdonosa rögtön értesül egy esetleges feltörési kísérletről, illetéktelen behatolásról a riasztó segítségével. Másfelől azonban riasztórendszerbe kötve a MABISZ biztosítási határ is duplájára emelkedik.
5. Tűzálló legyen-e a faliszéf?
Értékeink fokozott védelme érdekében ajánlott lehet tűzálló széfet használni. Mindenképp érdemes ilyen megoldást választani, ha minden esetre felkészültek szeretnénk lenni, viszont fontos, hogy ezt az igényünket is feltüntessük ajánlatkérésünkben.
6. Polccal rendelkező faliszéfet szeretne?
Faliszéfekből rendelkezik polccal ellátott illetve polc nélküli kivitel. Ha tudjuk, mit vagy miket szeretnénk tárolni benne a kényelmes tárolás érdekében megfontolandó egy polccal rendelkező kivitel választása.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |