Riasztó
A történelem során mindig is fontos volt a tárgyi értékek védelme. Mindig voltak, és a jövőben is lesznek, akik szemet vetnek más tulajdonára, és azt mindenáron el akarják orozni. Modern világunkban azonban jelentősen növelhetjük értékeink védelmét és személyi biztonságunkat a korszerű riasztó eszközök használatával. Ezen riasztók és megfigyelő berendezések rengeteg típusa elérhető, gondoljunk csak a különböző mozgásérzékelőktől elkezdve a nyitás- és rezgésérzékelőkre, de már ugyanúgy jó pár évtizede jelen vannak az egyre jobb felbontású, szebb képet adó kamerák is. Riasztókat azonban nem csak külső behatolás jelzésére alkalmaznak, például tűz- és gázérzékelőkkel véletlenül bekövetkező események, balesetek is észlelhetők.
1. Milyen területet szeretne védeni?
Az élet minden területén alkalmazhatók riasztóberendezések. Napjainkban igen gyakori a családi házak védelme, mellyel saját és családunk épségét is megóvhatjuk. Hasonló a helyzet társasházak, lakóparkok esetében is. Nem csak magánjellegű épületeket, hanem irodákat vagy üzemi területeket is óvhatunk riasztóberendezésekkel. A különböző területek mind más jellegű felszerelést igényelnek, így az ajánlatkérésben mindenképpen körül kell írni a telepítés helyét, valamint megállapítani, szabad külső, vagy zárt belső területet szeretnénk védeni.
2. Milyenek a környezeti viszonyok a telepítés területén?
Fontos megállapítani, hogy mekkora területet szeretnénk védeni, valamint hogy milyen a tér felosztása, tagoltsága. Egy nyitott terület, kert vagy udvar védelméhez elegendő lehet néhány mozgásérzékelő vagy kamera. Előfordulhat azonban, hogy nyílt területen természetes vagy mesterséges akadályok állnak az érzékelők útjába, vagy épületek folyosói, szobái olyan elrendezésűek, hogy csak több eszközt tartalmazó rendszerrel oldható meg a riasztás.
3. Milyen típusú eszközökkel szeretné megoldani a védelmet?
Mindenképp át kell gondolni azt, hogy konkrétan milyen típusú eszközöket szeretnénk használni a védelemre. Egyszerűek a különböző típusú mozgásérzékelő berendezések, amik azonnali riasztást adnak behatolás esetén. Más fokú védelmet nyújtanak az eltérő látószögekkel rendelkező kamerák, amelyek felvételein visszanézhetők az események. A védelem jellegét tekintve ugyancsak más csoportot képeznek a véletlenül bekövetkező jelenségekről információt adó gáz- és füstérzékelők.
4. Milyen fokú védelmet óhajt?
Az eszközhasználat szempontjából szintén lényeges az, hogy milyen fokú védelmet szeretnénk kialakítani. Egy üres telek biztosításához elegendőek lehetnek olcsóbb, középkategóriás eszközök. Ahol viszont nagy értékű tárgyak, pénz, esetleg emberi életek forognak kockán, fokozott védelem szükséges, amely kiváló minőségű, felsőkategóriás, szabotázsvédelemmel ellátott eszközökkel, és profi biztonságtechnikai tervezéssel érhető el.
5. Igényel-e szakemberek általi telepítést?
A riasztók beszerelése ma már nem minden esetben igényel nagy szakértelmet, kaphatók készletek is, amelyeket akárki saját kezűleg telepíthet. Bonyolultabb rendszerek esetén azonban érdemes tapasztalt szakértőkre hagyatkozni, akik egy helyszíni felmérést követően megállapítják a szükséges riasztórendszer és érzékelők típusát, javaslatot tesznek, és igény szerint el is végzik a szerelési munkálatokat.
6. Szeretné-e, ha távolról is értesítést kapna a riasztásokról?
A modern technológiáknak köszönhetően ma már nem csak helyszínen, hang- és fényjelzés által értesülhetünk a riasztásról. Sok eszköz internetes hálózatra köthető, így távolról számítógépen, okostelefonon is láthatók az események, a kamerák élőképei. SIM-kártyás riasztók akár SMS-t is küldenek a felhasználónak, ha betörési kísérlet történt. Nagyobb vállalatok ezen felül pedig távfelügyeleti szolgáltatást is nyújtanak, azaz egy diszpécser a nap 24 órájában rendelkezésre áll és értesíti Önt és igény szerint a rendőrséget is, ha a riasztó jelzést ad.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |