Ujjlenyomatos széf
Olyan magas fokú védelemmel ellátott zárható tároló egység mely védi értékeit lopás, illetve egyéb károsodásokkal szemben. Ujjlenyomat olvasós zárat kizárólag csak azok az emberek tudják kinyitni akiknek az ujjlenyomata a széfben el van mentve. Széfenként változik, hogy az adott típus hány ujjlenyomatot képes megjegyezni. Vannak széfek melyek csak 3 ujjlenyomat tárolására alkalmasak, de vannak típusok melyek képesek akár 103 lenyomat tárolására is. Méretüket tekintve is széles skálán válogathatunk, az egészen kicsiktől az egészen nagyokig.
1. Milyen méretű ujjlenyomat olvasós széfre van szüksége?
A széf méretének kiválasztásakor figyelembe kell venni, hogy körülbelül milyen méretű tárgyakat tárolnak majd benne, valamint mennyi hely áll rendelkezése a szobában. Mivel az ujjlenyomat olvasós széfek igen széles méret tartományban mozognak, először azt kell tisztázni mi fog belekerülni. A méret meghatározásakor figyelembe kell venni, hogy a széf fala vastagabb, így a választásnál a belső méreteket, vagy inkább az űrtartalmat érdemes nézni.
2. Hány embernek kíván hozzáférést biztosítani?
Ujjlenyomatolvasós széfeknél az általuk megjegyezhető ujjlenyomatok száma között igen nagy különbségek vannak. Vannak melyek kevesebb (van, amely csak 3 megjegyzésére képes), de akadnak olyanok is melyek akár 103 ujjlenyomat tárolására is alkalmasak. Azt kell eldöntenünk, hogy hány embernek kívánunk hozzáférhetőséget biztosítani a széfhez. Több megjegyezhető ujjlenyomat esetén szinte mindig van egy főlenyomat, mely segítségével lehet beállítani, törölni a többit.
3. Milyen biztonsági minősítéssel rendelkezzen a széf?
A széf mennyire biztonságos. Fontos előre meghatározni milyen minősítéssel rendelkezőt választunk. Nagyban függ a védendő tárgy/tárgyak értékétől. Biztonsági minősítést többnyire a MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége) határozza meg. A-S2-ig megy a minősítés ahol, A tekinthető a legkevésbé biztonságosnak, S2 pedig a legbiztonságosabb. A minősítés határozza meg a biztosítás értékét.
4. Szeretné-e riasztóhoz kötni a széfet?
Vannak olyan típusok, melyeknél van lehetőség riasztórendszerrel is összekötni a széfet, mely rögtön két előnnyel rendelkezik. Egyrészt a széf tulajdonosa rögtön értesül egy esetleges feltörési kísérletről, illetéktelen behatolásról a riasztó segítségével. Másfelől azonban riasztórendszerbe kötve a MABISZ biztosítási határ is duplájára emelkedik.
5. Nyitható legyen más módon is a széf (ujjlenyomaton kívül)?
Vannak kivitelek, melyeknél van lehetőség kóddal, illetve kulccsal való nyitásra is. Ezek többnyire vésznyitó funkcióként jelennek meg, de vannak melyeknél opcionális, hogy hogyan szeretnénk kinyitni a széfet. Arra érdemes lehet odafigyelni, hogy ha folyamatosan csak az ujjlenyomat olvasó funkciót használjuk, a kulcs esetleg elkallódhat, vagy illetéktelen kezekbe kerülhet. Ugyanakkor egy esetleges seb az ujjon elérhetetlenné teheti az ujjlenyomat olvasó funkciót, ebben az esetben egy kódos vagy kulcsos nyitási lehetőség hasznos lehet.
6. Legyen rögzítőfurata az értéktárolónak?
A rögzítőfurat azt a célt szolgálja, hogy a széfet hozzácsavarozzuk ahhoz a bútorhoz, falhoz vagy padlórészhez ahol azt tároljuk. Mivel sok kis méretű kivitel létezik, fennáll a veszélye annak, hogy akár puszta kézzel is elvihetik az egész széfet, érdemes ilyen furatokkal ellátott típust választani. Egyes típusú széfek csupán hátul, míg mások az alsó részen is rögzíthetők.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |