Ultrahangos mozgásérzékelő
A biztonságtechnikában elengedhetetlenek a különböző érzékelők, ezek közül az egyik legfontosabb vagyonvédelmi eszköz a mozgásérzékelő, amely észleli a nem kívánt személyek mozgását bizonyos hatótávolságon belül. Erre a célra az ultrahangos mozgásérzékelő az egyik megoldás. Működése során a kibocsájtott hanghullámok visszaverődési frekvenciáját vizsgálja. Ha a hullámtérbe akadály kerül, azaz valaki belesétál, a hullámok frekvenciája megváltozik és az eszköz riaszt.
1. Mekkora területet szeretne védelem alá helyezni?
A mozgásérzékelők hatótávolsága véges, ezért meg kell vizsgálni, hogy a védendő területet képes e megfigyelni. Kicsi terület megfigyelésére, felesleges nagy hatótávolságú eszközt vásárolni. Nagy terület ellenőrzése kis teljesítményű eszközzel pedig nem megfelelő, hiszen az esetleges vakfoltokban szabadon mozoghatnak a nemkívánatos személyek.
2. Kül- vagy beltéren alkalmazná a mozgásérzékelőt?
Más környezetben más kivitelű eszköz a megfelelő. Könnyebb megfigyelni egy zárt helyiséget, mert nagy az esélye, hogy a rendszer annak elhagyása után lett élesítve, így beltérre érzékenyebb eszközök is felszerelhetők. Kültér megfigyelése nehézkesebb, hiszen könnyebben megjelenhetnek a vagyontárgyainkra nem veszélyes “vendégek”, madarak, macskák stb., és a hőmérsékletváltozás is kiszámíthatatlanabb.
3. Mekkora látószögű eszközre van szüksége?
Attól függően, hogy hová szeretnénk felszerelni a mozgásérzékelőt választhatunk különböző látószögű eszközökből. Ha a terem közepére szeretnénk elhelyezni, a 360°-os látószögő a legmegfelelőbb. Sarokba ajánlatos a 270°-os, fel mellé a 180°-os látószögű. Ezeken kívül a számtalan kivitel közül könnyen kiválaszthatjuk a legalkalmasabbat.
4. Milyen magasságban lehetséges a telepítés?
A telepítés helyén rendelkezésre álló magasság lényeges kérdés ugyanis ha túl alacsonyra szereljük fel az eszközt könnyen előfordulhatnak vakriasztások, ha túl magasra telepítjük, megeshet, hogy akkor sem riaszt, ha valós a veszély. Ezért fontos, ahol kis magasság áll rendelkezésre, ott arra a célra kivitelezett mozgásérzékelőt helyezzünk el, nagy belmagasság esetén pedig, nem feltétlenül szükséges a plafon közelébe felszerelni az eszközt.
5. Vezetékes vagy vezetéknélküli kivitelt szeretne alkalmazni?
Vezetékes kivitelnél meg kell oldani a mozgásérzékelő bekötését a rendszerbe. Ez problémákat okozhat, ha az érzékelő messze van a riasztó kapcsolódobozától. Valamint tájékoztatást adhat az érzékelő helyéről, ezzel elősegítve annak kiiktatását. Vezeték nélküli kivitelnél nincsenek ilyen problémák, viszont könnyebb annak átvivőjelét megzavarni, akár szándékosan, akár véletlenül.
6. Milyen kiegészítőkre van szüksége a mozgásérzékelőhöz?
Fontos kiegészítő lehet a kisállatvédelem, ami megoldást nyújthat az egerek esetleges betolakodó állatok miatt bekövetkező téves riasztások ellen. A mozgásérzékelők készülhetnek kitakarásvédelemmel, ugyanis fontos, hogy az érzékelő és a megfigyelés tárgya közt ne legyen akadály, betörésnél ezt használják ki és letakarják az érzékelőt, így az nem észleli a mozgást. Ezt akadályozza meg elektronikusan a védelmi rendszer.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |