Vezetékes riasztórendszer
Mai világunkban egyre inkább fontosabbá válik tárgyi értékeink óvása és személyünk védelme. Már megszokott, hogy ipari területek, raktárak, üzlethelyiségek és irodaházak védelmét riasztórendszerek látják el, de mindinkább népszerűbbek a családi házakban használatos riasztók is. A riasztók több nemben képviseltetik magukat. A leggyakoribb védelmi technológia talán a mozgásérzékelő, amely éjjel-nappal működik, és a legapróbb mozgást is észleli. Másfajta védelmet nyújtanak a különböző típusú kamerák, melyek nappal tökéletesen tiszta, de éjjel is elfogadható minőségű képet készítenek. Ezek az eszközök akkor működnek hatékonyan, ha egy központi feldolgozóhoz vannak kötve, és általa történik a programozás és vezérlés. Biztonságos megoldást nyújt a védelmi hálózat kialakítására a zárt rendszerű, vezetékes összekötés.
1. Milyen területet szeretne védeni?
A megfelelő riasztórendszer kiválasztásához mindenekelőtt azt kell megállapítani, hogy pontosan milyen területen szeretnénk azt alkalmazni. Léteznek kültérre és beltérre tervezett riasztók, de ezen felül még azt is érdemes jellemezni ajánlatkérésünkben, hogy konkrétan milyen helyiséget, objektumot kell védeni, és mekkora annak területe. Célszerű leírást adni arról, hogy beltér esetén hány szintes épületről van szó, az egyes szintek mennyire tagoltak, kültéren pedig hogy mennyire gyakoriak az olyan mesterséges vagy természetes akadályok, amelyek az érzékelők útjában állnak.
2. Milyen típusú érzékelőket kíván telepíteni?
A riasztóberendezéseknek több típusa létezik. A leggyakrabban használt eszközök talán a mozgásérzékelők, amik minden körülmények között működnek, és már régóta bevált technológia. Érdemes ezeket kamerákkal kombinálni, így riasztás esetén már rendelkezésre áll képfelvétel is az eseményekről. Ezeken felül léteznek még többféle nyitás-, rezgés- és nyomásérzékelők is, amelyeket különböző helyekre elhelyezve még inkább növelhetjük a biztonságot.
3. Milyen fokú védelem indokolt?
Az eszközök számát, minőségét és a rendszer árát is jelentősen befolyásolja az, hogy milyen erős védettséggel kívánjuk ellátni az adott területet. Olyan helyen, ahol nagy érték van tárolva, vagy kiemelten fontos a személyi védelem, érdemes több érzékelőt elhelyezni, és felsőkategóriás eszközöket alkalmazni. A költségeket csökkenthetjük, ha csak stratégiai pontokra, helyezünk szenzorokat. Egy lakóházban például nem feltétlenül szükséges minden szobát biztosítani, elég lehet csak a bejáratot és a folyosókat. Ezzel azonban a biztonság foka is csökken.
4. Szeretné-e szettben megvásárolni a riasztórendszert?
Több gyártó kínál néhány mozgásérzékelőből, kamerából, szirénából és központi egységből álló vezetékes készleteket is, amelyek akárki által könnyen összeszerelhetők és beépíthetők. Bonyolult rendszereket azonban érdemes különálló eszközökből összeállítani, amelyek egymással össze vannak kötve. Ennek előnye, hogy bővítésük egyszerű, bár telepítéséhez szakember segítsége lehet szükséges.
5. Igényel-e szakember segítségét?
A kisebb védelmi rendszereket akár házilag is ki lehet építeni, de ha profi védelemre vágyunk, érdemes egy biztonsági szakember tapasztalatára hagyatkozni. Több biztonságtechnikai cég kérésre rendelkezésre bocsát szakembereket, akik helyszíni felmérést végeznek, javaslatot tesznek az egyes eszközökre és a beépítési pontokra, és segítenek is telepíteni a rendszert.
6. Szeretne-e távolról is hozzáférni a vezetékes riasztórendszerhez?
A riasztóknak nem kell zárt rendszert alkotniuk, akár internetes hálózatra is köthetők. Így nyomon lehet követni a kamerák élőképét, és azonnali értesítést kaphatunk a riasztási eseményekről. Egyes vezérlők SIM-kártyával is rendelkeznek, és SMS küldésére is képesek. A nagyobb cégek távfelügyeleti szolgáltatást is ajánlanak, ami azt jelenti, hogy egy diszpécser a nap 24 órájában rendelkezésre áll, valós időben látja a riasztásokat, amiről telefonon értesíti Önt és a rendőrséget.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |