Parketta
A parketta az egyik legelterjedtebb beltéri burkolóelem. Megjelenés, alapanyag és kivitel szempontjából rengeteg típusa létezik. A parketta jellemzően hézagmentesen és mintaszerűen kerül lerakásra, így meghatározott (szabványos) méretekben kerül forgalomba. A helység megjelenésén egy mutatósan lerakott parkettával sokat lehet emelni, ennek megfelelően számos lerakási minta érhető el, mely típusonként változó lehet. Néhány ezek közül a “halszálka”, “dupla halszálka”, “futó minta”, “négyzetes minta”. Alapanyaga általában valódi fa, mely többféle fafajtából is készülhet. Ezen felül elterjedtek a mesterséges anyag felhasználásával készült típusok is, ilyenek a PVC és vinyl parketta. Alapanyagtól függően akár nagyobb igénybevételnek is ellenálló, többször felújítható, csiszolható, könnyen tisztítható burkolat készíthető a megfelelően kiválasztott parketta felhasználásával.
1. Milyen mértékű igénybevételnek kell ellenállnia a parkettának?
A parkettaválasztás egyik legfontosabb szempontja, hogy mekkora koptató hatásnak lesz kitéve az adott burkolat. Ez nagyban meghatározza a parketta élettartamát. Az ellenállóságot több tényező befolyásolja: az alapanyag természetes keménysége, a felületkezelés minősége, kivitelezése. Értelemszerűen egy mindennapos koptatásnak, használatnak kitett parkettának (pl.: irodában lévő parketta) nagyobb ellenállósággal kell rendelkeznie. A parketta ellenállóságát a kopásállóságával (pl.: IP31) jellemezhetjük, melyet nemzetközi szabvány rögzít.
2. Milyen felületkezelésű parkettát szeretne?
Alapvetően két eljárás létezik a parketta felületkezelésére, ezek a lakkozás és az olajozás. A két eljárás között a kialakult védőrétegben van különbség. A lakkozással kezelt felületen egy vékonyabb, kemény réteg jön létre, míg olajozással a fa mélyebb rétegeit is kezelhetjük, keményíthetjük. Ennek megfelelően az olajozott parketta nagyobb igénybevétel esetén ajánlott. Az esztétikai megjelenésre is hatással van a felületkezelés, hiszen a lakkal kezelt felület csillogóbb, míg az olaj matt, valamint kiemeli a fa erezetét, ezzel természetesebb hatást keltve. A parketták gyárilag felületkezelt, és kezeletlen változatban is rendelhetőek, így egyéni igény esetén érdemes a kezeletlen változatot rendelni, és tetszés szerint felületkezelni. A mesterséges alapanyagú parketták felületére általában gyárilag készül egy ellenálló bevonat.
3. Milyen méretű és kivitelű parkettaelemekre van szüksége?
A parkettából készült padló megjelenésének egyik fontos jellemzője, hogy milyen méretű parkettaelemek építik fel. A parketták esetén több méret opció is elérhető, ez típus és kivitel szerint szélesebb skálán is mozoghat. A főbb parketta típusok a csaphornyos, lamella, szalag, panel, intarzia és mozaik parketta, valamint a svédpadló.
4. Milyen esztétikai követelményei vannak a parkettával szemben?
Az alapanyag és a pácolás megválasztása fontos szempont, így akár a meglévő berendezések, bútorok színéhez igazíthatjuk a padlót. A faanyag minőségét a gyártók általában három kategóriára osztják: a legmagasabb minőségi osztályban a faanyag egyenletes színhatású, foltokat, görcsöket nem tartalmaz. A natúr osztályban színtónusok, a fa természetes kisebb egyenetlenségei is megengedettek. A rusztikus osztályban, az alapanyagban görcsök, nagyobb színeltérések is megengedettek.
5. A falak és egyéb határoló elemek mentén milyen szegélylécet igényel?
Egy ízlésesen lerakott parketta a szegélylécekkel együtt nyújt igazán szép látványt. A szegélylécek fontos paramétere a magasság, a keresztmetszet profilja, az alapanyaga és a pác színe.
6. Milyen egyéb technikai követelményeknek megfelelő burkolatot keres?
A hagyományosnak tekinthető, ideális padlózat mellett elképzelhető, hogy a parkettának extrémebb helyszínen is meg kell felelnie: követelmény lehet a padlófűtéssel való kompatibilitás. Ilyen helyiségbe csak a gyártó által javasolt, és garantált alkalmazhatóságú parkettát érdemes használni. Vizesedő, vagy alapból magasabb páratartalmú térbe szintén speciális parketta szükséges. Ezeket mérlegelve érdemes faanyagot választani, ugyanis nem mindegyik alapanyag képes megfelelni ezen követelményeknek. Bizonyos típusú parketták kültéri felhasználásra is alkalmasak, ilyen jellegű igényét is jelezze ajánlatkérése során.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |