Gyémánt vágókorong
Gyémánt vágókorongot nagy keménységű anyagok vágásához használjuk. Mint tudjuk a gyémánt a legkeményebb anyag, így szinte minden más anyagot képes megmunkálni. Felhasználás módjától függően több alkalmazási területen is használjuk különböző eszközökkel. A különböző szerszámokhoz különböző átmérőjű, még különböző anyagokhoz különböző kialakítású gyémánt vágókorong passzol.
1. Milyen fordulatszámmal működik a szerszámgép?
Fordulatszám tekintetében csiszolási munkáknál általában a legnagyobb értékekkel rendelkező (10-11 ezer fordulat/perc) modellek a leggazdaságosabbak. Ez azonban anyag specifikus: keményebb anyagok esetén az ennél nagyobb fordulatszámok is hasznosak lehetnek, míg finomabb, kényesebb anyagok csiszolásához a kisebb teljesítményű, 6-7 ezres fordulatszámú modellek bizonyulhatnak jó választásnak. A csiszolókorongok azonban csak adott fordulatszámokat bírnak ki, afölött fennáll a veszélye, hogy a nagy sebesség miatt szétrobbannak. Így mindenképp olyan korongot kell választani, amely megengedhető fordulatszáma legalább akkora, amekkora magáé a gépé.
2. Milyen anyagot óhajt megmunkálni?
A gyémánt csiszolókorong segítségével rengeteg anyagfajtát munkálhatunk meg, azonban a legtöbb nem univerzális típus. Akadnak például beton, gipsz, terméskő vagy tégla durva megmunkálásához vagy véglegesítéséhez ideális gyártmányok, olyanok, amelyekkel finomabb és precízebb csiszolási munkákat végezhetünk, és olyanok is, amelyek poliuterán, ragasztóanyagok, epoxy, festékek vagy akril eltávolítását teszik lehetővé. A pontos alkalmazási területről a forgalmazónál ajánlott érdeklődni.
3. Milyen szegmenskialakítás szükséges?
A munkavégzést a gyémánt csiszolókorongok esetében a szegmensek kialakítása teszi hatékonyabbá, ezért ezek kialakítását is figyelembe kell venni. Léteznek szimpla és dupla szegmenssorral ellátott modellek, amelyek a durvább munkákhoz alkalmasak. A finomabb munkákhoz (homok és mészkő, pala, tégla, beton, gránit stb.) ugyanakkor a lamellás kialakítású típusok ajánlottak. A nagy szegmenstávolság a hatékonyabb poreltávolítást és anyagleválasztást teszi lehetővé.
4. Mekkora finomságra van igény?
Azt, hogy milyen típusú anyagokhoz alkalmazhatjuk, a korong finomsága is meghatározza. Általában minden típusból többféle finomságú érhető el. A legkisebb finomságúak (pl. 36, 50, 60) magas tűrőképességű anyagokhoz ideálisak, 400-as értéknél már gránitot, márványt, kőanyagokat csiszolhatunk, polírozhatunk, az ennél is kényesebb anyagok esetén pedig akár 3000-es finomságú tárcsát is választhatunk.
5. Milyen szerszámgéppel lesz használva a csiszolótárcsa?
Tudnunk kell, hogy milyen géphez akarjuk használni a csiszolókorongot, mivel ez meghatározza alapvető tulajdonságait. A sztenderd csiszolókorongok alkalmazhatók például fúrógépekhez, köszörűkhöz, de akadnak univerzális tartókkal ellátott modellek is.
6. Mekkora korongátmérőre van szükségünk?
A korong átmérője általában 125-250 milliméter között változik. A nagyobb korongok nagyobb hatékonyságot tesznek ugyan lehetővé, nagy felületek munkálhatók meg velük egyszerre, ám a kisebb korongokkal finomabb, precízebb munkavégzésre van lehetőség, jobban kezelhetők. A legjellemzőbb kivitelek a 115, 125, 150, 180, 250 milliméteres átmérőjű modellek.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |