Aszeptikus töltőgép
Az aszeptikus töltés egy viszonylag új töltési és csomagolási eljárás, mellyel hőkezelés és így tartósítószer nélkül tudunk különböző élelmiszereket (pl. ízesített ásványvizek, vitaminok, teák, stb.) feldolgozni, adagolni és csomagolni. A berendezés egy két izolált kamrából álló, elkülönített szellőzőrendszerrel felszerelt egységen belül dolgozik, egyhelyben megoldva a palackok öblítését, töltését és zárását. A munkateret rendszeresen és alaposan fertőtleníteni kell, folyamatosan figyelni kell a szennyezőanyagokat és minimalizálni kell az emberi beavatkozást (az ember az egyik legfertőzőbb része a gyártási folyamatnak). A gép bonyolultsága miatt, beszerzési és üzemeltetési költségei magasabbak, mint a hagyományos meleg töltésű berendezéseké, de ezért cserébe az így előállított termék jobb minőségű és csíramentes lesz.
1. Milyen tartóedényt szeretnénk használni?
A megfelelő gép kiválasztásánál meg kell adnunk, hogy az adagolandó terméket mibe szeretnénk tölteni: műanyag poharak, tégelyek; kartondobozok; fémdobozok; PET palackok; stb.. Ha ezt nem tudjuk pontosan megmondani, akkor az adagolandó mennyiséget (űrtartalom literben) adjuk meg – más töltőgép kell kicsi, közepes és nagyméretű edények esetén.
2. Mekkora legyen a tartóedényünk?
A töltendő edények (palackok, poharak, dobozok) térfogata befolyásolja a gépválasztást, hiszen minél nagyobb az edény, annál több terméket használunk el és annál nagyobb aszeptikus töltőre lesz szükségünk. Számos esetben lehetőségünk van választani, azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy egy viszonylag nagy géppel kicsi edényeket is megtölthetünk, visszafele ez azonban nem működik.
3. Milyen elven működjön a gép?
Az aszeptikus töltőgépeknek – a töltési elv alapján – 3 típusát különböztetjük meg: térfogat, tömeg vagy szint. Térfogat alapú töltés esetében az előre megadott térfogatú (literben megadott anyagmennyiség), tömeg alapú töltőgépeknél pedig az előre megadott tömegű terméket adagoljuk az edényekbe. Szint alapú berendezések esetében a tartóedények megadott szintig töltjük meg.
4. Mekkora a rendelkezésre álló hely?
Kisebb üzemek esetén elengedhetetlen, komplett gyártócsarnokok esetén sem elhanyagolható szempont a rendelkezésre álló hely megadása. Aszeptikus berendezés esetén számolnunk kell azzal, hogy a gép egy két izolált kamrából álló, ún. tisztatérben használható. Gyártósor telepítésénél figyeljünk arra, hogy minden alegységünknek megfelelő hely jusson, megkönnyítve ezzel a karbantartásokat és az esetleges eszközcserét is.
5. Mekkora legyen a gép termelési sebessége (termelékenység)?
Aszeptikus töltőgéppel a töltőedény térfogatától, töltési elvtől, a töltőfejek számétól és a töltendő termék fizikai tulajdonságaitól függően változhat a folyamat termelékenysége [palack/óra]. A számunkra legoptimálisabb berendezés kiválasztásában a gyártó lehet segítségünkre.
6. Szeretnénk-e bármilyen kiegészítőt? Van-e valamilyen speciális igényünk?
A legtöbb aszeptikus töltőgéphez a gyorsabb és gördülékenyebb munka érdekében számos kiegészítő is rendelhető: pl. szállító szalag a teljes automatizáltság megvalósításához vagy több töltőegységgel rendelkező fej a nagyobb termelékenység eléréséhez. Ha van bármilyen speciális igényünk (pl. gyártósorba való illeszthetőség) a géppel kapcsolatban, akkor azt is mindenképp jelezzük.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |