Blister csomagológép
A blister csomagolás (más néven kontúrcsomagolás) egy hőformázásból kifejlesztett csomagolási mód: hőformázás (történhet vákuum vagy ritkábban sűrített levegő segítségével) után behelyezik a terméket a kialakított fészekbe és bezárják a csomagolóeszközt. A termék körvonalait követő hőformázás és csomagolás mellett a blister csomagoláshoz sorolható a gyógyszereknél alkalmazott átnyomó csomagolás is. A blister legfőbb érdeme, hogy rendkívül dekoratív megjelenést kölcsönöz a termékeknek, ezzel is növelve a reklámhatást.
1. Vákuum vagy sűrített levegő?
Hőformázás eszköze szerint a blister csomagológépeknek alapvetően 2 típusát különböztetjük meg: vákuumos és sűrített levegős. Vákuumos hőformázás esetén a fóliát megfelelő hőmérsékletre melegítik, majd leszorítva vákuum segítségével a szerszámba juttatják. Sűrített levegős hőformázás (préslégformázás) során a fóliát sűrített levegővel préselik a szerszámba, így a forma mérettartóbb lesz.
2. Mekkora legyen a blister csomagológép automatizáltsága?
A blister csomagológépeknek alapvetően 2 típusát különböztetjük meg: automata és félautomata. Automata gépek esetében minden munkát a gép végez, kezelő személyzet nem szükséges az üzemeltetéshez. Félautomata üzemeltetésű gépnél az operátor (gépkezelő) egy pedál vagy nyomógomb segítségével működteti azt, illetve ő cseréli a termékeket.
3. Mekkora legyen a gép energiaigénye?
A következő lépés a csomagológép energiaigényének megadása. Ipari környezettől függően létezik 220 V/50 Hz-es és 380 V/50 Hz-es kivitel is. Természetesen létezik átalakító, de ezek nagyméretűek és nehezek.
4. Mekkora legyen a blister csomagoló gép maximális munkaterülete?
Ezután meg kell adnunk a gép maximális munkaterét (hossz x szélesség) is. Ez a 2 paraméter határozza meg, hogy maximális mekkora alapterületű dobozok vagy bármilyen más termékek csomagolhatók a géppel. Minél nagyobb a munkatér, annál szélesebb körben alkalmazható lesz a gépünk, de a beszerzési és üzemeltetési költségei, valamint a helyigénye is nagyobb lesz.
5. Mekkora a csomagolandó termék/termékek maximális magassága?
Következő lépésként meg kell adunk a csomagolandó termék/termékek maximális magasságát. A munkatér mellet ez a gép egyik leglényegesebb paramétere, hiszen ez határozza meg, hogy mekkora termékek csomagolására alkalmas. Itt is elmondható, hogy a nagyobb gép univerzálisabb, de drágább is, kisebb társainál.
6. Szeretnénk-e bármilyen kiegészítőt a blister csomagológéphez? Van-e valamilyen speciális igényünk?
A legtöbb csomagológéphez a gyorsabb és gördülékenyebb munka érdekében számos kiegészítő is rendelhető pl. futószalag, ami a teljes automatizáltságot biztosíthatja (csomagológép gyártó nem minden esetben foglalkozik mindenféle kiegészítőkkel, de gyártót vagy típust ajánlhatnak). Ha van bármilyen speciális igényünk (pl. gyártósorba illeszthetőség) a géppel kapcsolatban, akkor azt is mindenképp jelezzük.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |