Csigás adagológép
Az adagológépek a gyártási folyamat során a különböző vegyszerek, adalékanyagok és egyéb hozzávalók adagolását végző gépek. Csigás adagoló esetén a szállított anyagok szilárd halmazállapotúak, méretük relatíve széles skálán mozog. Függőleges és vízszintes csigát egyaránt alkalmazunk: előbbit a nehezebben mozgatható, utóbbit pedig a jól adagolható termékekhez. A kisméretű (porszerű) anyagok miatt elengedhetetlen a megfelelő tömítettség.
1. Milyen típusú legyen a csiga?
A csigás adagológépeknek alapvetően 2 típusát különböztetjük meg: vízszintes és függőleges. Vízszintes csigás adagolót használunk a nem tapadó, jól adagolható porok (pl. cukor, darabos fűszerek, műanyag granulátum) esetén, míg függőleges csigás adagolót alkalmazunk a tapadós, nehezen mozgatható porokhoz (pl. porcukor, őrölt fűszerek)
2. Mekkora legyen a csiga?
Ha kiválasztottuk a típust, akkor a gyártási folyamatot figyelembe véve, meg kell adnunk a csiga méretét (átmérő x hossz). Élelmiszeripari felhasználás (fűszeradagolás) esetén egy kisebb csiga is elég, míg pl. egy nagyméretű fröccsöntőgép esetén elengedhetetlen a hosszabb csiga, mert csak így lehet megfelelő hőmérsékletűre temperálni a műanyag granulátumot.
3. Mekkora legyen a csiga emelkedése?
A következő lépés a csiga emelkedésnek megadása. Az átmérő és az emelkedés együtt határozzák meg a fordulatonként adagolt mennyiséget (nagyobb emelkedés és/vagy nagyobb átmérő = több anyag/fordulat). Amennyiben bizonytalanok vagyunk a helyes érték megadását illetően, nyugodtan adjuk meg a gyártónak, hogy mit szeretnénk az adott csigával adagolni és ő javaslatot fog tenni a csiga emelkedésére.
4. Mekkora legyen a keverőmű térfogata?
Ezután meg kell adnunk a keverőmű térfogatát is. Típustól függetlenül minden csigás adagoló rendelkezik egy keverőművel. Fő feladata a csiga folytonos kiszolgálása (mindig legyen mit adagolnia), az adagolandó anyag mozgásban tartása, szükség esetén más anyagokkal történő bekeverése (pl. műanyag granulátumok színezése).
5. Milyen terülten szeretnénk használni a gépet?
Következő lépésként meg kell adunk a felhasználási területet, iparágat. Ezzel támpontot adunk a gyártónak is, hiszen más technikai, higiéniai és környezetvédelmi előírások vonatkoznak, mondjuk egy fröccsöntő üzemben elhelyezett és egy élelmiszeriparban vagy gyógyszeriparban dolgozó gépre.
6. Szeretnénk-e bármilyen kiegészítőt?
Van-e valamilyen speciális igényünk? A legtöbb adagolóhoz a gyorsabb és gördülékenyebb munka érdekében számos kiegészítő is rendelhető pl. temperáló, ami fröccsöntés előtt felmelegíti a granulátumot vagy porszűrő, ami a csigába kerülő levegőt szűri. Ha van bármilyen speciális igényünk (pl. gyártósorba illeszthetőség) a géppel kapcsolatban, akkor azt is mindenképp jelezzük.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |