Dohányipari csomagológép
A dohányzás ősidők óta az emberi kultúra részét képezi és napjainkban is töretlen népszerűségnek örvend (a rengeteg szabályozás és előírás ellenére is). A nagy dohányipari cégek, a technika adta lehetőségeket kihasználva, a teljesen automatizált gyártósorokon, naponta több ezer doboz cigaretta előállítására és csomagolására képesek. Országonként eltérőek a szokások és a dobozméretek, de a korszerű gépek ezek ellenére is képesek széles vevői körnek gyártani.
1. Mekkora legyen a dohányipari csomagoló gép automatizáltsága?
A legtöbb dohányipari cég teljesen automata sorokat használ, léteznek mind a mai napig félautomata rendszerek is. Ilyenkor a dolgozók maguk tekerik be a fóliába a teli dobozokat, ők teszik kartondobozba a már fóliázott cigarettásdobozokat és ők is végzik az összes minőségellenőrzési feladatot. Teljesen manuális rendszerben történik a kézi sodrású szivarok előállítása (pl. Kuba, Mexikó).
2. Mekkora legyen a gép energiaigénye?
A következő lépés a csomagológép energiaigényének megadása. Ipari környezettől függően létezik 220 V/50 Hz-es és 380 V/50 Hz-es kivitel is. Természetesen létezik átalakító, de ezek nagyméretűek és nehezek.
3. Milyen és mekkora legyen a csomagolandó doboz?
Meg kell adnunk a doboz anyagát és méretét is, hiszen a világ különböző pontjain rengeteg különböző variáció létezik, melyek csomagolásához más-más anyagok kellenek. Legelterjedtebb a téglatest alakú papírdoboz, de létezik például hengeres fémdoboz is (főleg szivarok tárolására használják).
4. Mekkora a rendelkezésre álló hely?
Következő lépésként célszerű megadni a csomagológép számára rendelkezésre álló helyet. Kisvállalati környezetben különösen fontos lehet, de nagy gyárak esetén sem elhanyagolható dolog a gép méretének ismerete. Egy teljes gyártóberendezés, melynek elején a dohány, végén pedig a kartondobozba helyezett cigarettásdobozok vannak, több méter hosszú és széles lehet. Ezzel ellentétben a félautomata rendszerek jóval kisebb helyen is elférnek.
5. Mekkora legyen a gyártási sebesség?
Ezután meg kell adnunk kívánt gyártási sebességet ([doboz/perc] vagy [doboz/óra]). Ezt az értéket számos tényező befolyásolhatja (pl. doboz mérete, cigaretta mérete, egy dobozban lévő cigaretták száma), de megadhatunk egy értéktartományt, amint belül szeretnénk gyártani és csomagolni. Félautomata rendszer termelékenysége nem veheti fel a versenyt az automata rendszerekével, de a beszerzési és üzemelési költségük is sokkal alacsonyabb.
6. Szeretnénk-e bármilyen kiegészítőt dohányipari csomagológéphez?
Van-e valamilyen speciális igényünk? A legtöbb csomagológéphez a gyorsabb és gördülékenyebb munka érdekében számos kiegészítő is rendelhető pl. kartonozó és kartondoboz-lezáró, amivel teljesen kizárhatjuk az emberi tényezőt a gyártásból. Ha van bármilyen speciális igényünk a géppel kapcsolatban, akkor azt is mindenképp jelezzük.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |