Hálóba csomagoló gép
A hálós csomagológépek különböző élelmiszerek, ritkább esetben műanyag játékszerek csomagolására használt gépek. A csomagoláshoz szükséges hálót kétféle technológiával állítják elő: extrudálják vagy szálhúzás után textilipari műveletekkel hálóvá alakítják (ún. Raschel-háló). Utóbbi esetben szálgyártás közben orientálják a műanyagot, így annak szilárdságtani jellemzői hosszirányba javulnak, valamint mechanikai tulajdonságai az extrudált hálókkal szemben jobbak lesznek. Zöldségek-gyümölcsök csomagolásakor gyakran használt megoldás a háló, hiszen rendkívüli hajlékonyságuk mellett, nagy rugalmassággal rendelkeznek.Csomagolás alapműveletei: termék csomagológéphez vezetése – termék adagolása – háló lezárása (csomózással vagy kapcsozással) – címkézés. A háló anyaga legtöbb esetben polietilén (PE) vagy polipropilén (PP), de létezik poliamid (PA) és polisztirol (PS) háló is. Manapság léteznek biológiailag lebomló hálók is, mely a termékből származó hulladékkal (pl. gyümölcsök magháza) együtt kezelhető.
1. Mit szeretnénk a hálós csomagológéppel csomagolni?
Hálós csomagológéppel gyakorlatilag bármilyen zöldség-gyümölcs csomagolható, de nagy kiszerelésben kapható műanyag játékokat, különböző sportokhoz tartozó ütőket vagy labdákat is csomagolnak hálóba. Élelmiszeriparban használt hálókra szigorúbb előírások vonatkoznak, mint a műanyagiparban használtakra, ezért célszerű megadni, hogy pontosan mit is szeretnénk csomagolni. Ha ez nem ismert, akkor adjuk meg a felhasználási területet.
2. Mekkora legyen a gép automatizáltsága?
A hálós csomagológépeknek alapvetően 3 típusát különböztetjük meg: automata, félautomata és manuális. Automata gépek esetében minden munkát a gép végez, kezelőszemélyzet nem szükséges az üzemeltetéshez. Félautomata üzemeltetésű gépnél az operátor (gépkezelő) egy pedál vagy nyomógomb segítségével működteti azt, illetve ő cseréli a termékeket. Manuális gépek esetében minden műveletet az operátor végez.
3. Miből legyen a háló?
Lehetőségünk van megadni a csomagoláshoz használt háló anyagát - a leggyakrabban használtak: PE, PP, PA, PS, bio. A polietilén (PE) a legszélesebb körben használt polimer, fizikai tulajdonságai kedvezőek, előállítása etilén polimerizációjával történik. A polipropilén (PP) a polietilénhez hasonló fizikai tulajdonságokkal rendelkezik, de nagyobb szakítószilárdsággal rendelkezik (nagyobb súlyt képes megtartani). Előállítása drágább, mint a polietiléné - nagy nyomáson és hőmérsékleten polimerizálják a propilént. A poliamid (PA) szerkezeti és fizikai tulajdonságai nagyban függenek a hozzájuk kevert töltő-erősítő anyagoktól, így számos változatuk létezik. A polisztirol (PS) az egyik legrégebbi polimerfajta, láncszerű makromolekulája könnyen alakítható, de a többiekhez képest rideg anyag. A biológiailag lebomló hálók nagy előnye, hogy a termékből származó hulladékkal (pl. gyümölcsök magháza) együtt kezelhetők.
4. Hogyan történjen a termékadagolás?
A termékadagolást kétféleképpen is csoportosíthatjuk: automatizáltság és kivitelezés szerint. Automatizáltság szerint megkülönböztetünk kézi és gépadagolást, kivitelezés szerint pedig gravitációs elven működő és szállítószalagos kivitelt. Gravitációs elven működő gépek esetén a csomagolandó termék (pl. burgonya vagy hagyma) a hálóba beleesik és adott mennyiség elérése után automatikusan megtörténik a háló lezárása - vagy egy számláló számolja a darabszámot, vagy egy mérleg ellenőrzi a súlyt. Szállítószalagos géptípusnál a csomagolandó termék egy szállítószalagon jut el a hálóig - gravitációs kivitelhez hasonlóan itt is darabra vagy tömegre ellenőrizzük a kész csomagokat. Ennek a kivitelnek a használata különösen akkor ajánlott, amikor mechanikus hatásokra érzékeny termékek (pl. alma vagy paradicsom) szeretnénk adagolni, hiszen itt az egymásra esés miatt nagy a sérülésveszély.
5. Mekkora legyen a gép termelékenysége?
Végig kell gondolnunk, hogy mekkora szériában és mit szeretnénk csomagolni. Hálós csomagológéppel a csomagolandó termék méretétől, mennyiségétől és érzékenységétől, valamint az automatizáltsági szinttől függően százas vagy ezres nagyságrendbe eshet az óránkénti csomagszám. A gyorsabb gépek nagyobb darabszámot biztosítanak, de üzemeltetési költségeik is magasabbak lesznek.
6. Szeretnénk-e bármilyen kiegészítőt? Van-e valamilyen speciális igényünk?
A legtöbb hálós csomagológéphez a gyorsabb és gördülékenyebb munka érdekében számos kiegészítő is rendelhető pl. automatikus üzem esetén mérlegek és számlálók vagy mechanikai hatásokra érzékeny termékek (pl. barack) esetén tálcázó egység – ekkor a tálca látja el a termék védelmét, a háló csak összefog és informál. Ha van bármilyen speciális igényünk (pl. gyártósorba való illeszthetőség) a géppel kapcsolatban, akkor azt is mindenképp jelezzük.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |