Hőformázó gép vákuummal, védőgázzal
A hőformázó eljárások elterjedésének fő oka, olcsók és rugalmasak, valamint a fröccsöntéshez képest könnyebben kezeli a gyakori termékváltást (fröccsönő eljárások alkalmazása mellett akkor dönt egy vállalat, ha biztos benne, hogy a gyártandó termék még hosszú ideig forgalomban lesz és folyamatos utánpótlás szükséges). Hagyományosan polisztirol (PS) fóliákat alkalmaztak, de egyre jobban elterjed a polipropilén (PP) is, mert olcsóbb, stabilabb és rugalmasabb a társánál. Hőformázó gépet széles körben alkalmaz az élelmiszer- és a gyógyszeripar, de pl. nyomtatófestékek gyártásakor és csomagolásakor is találkozhatunk velük.
1. Milyen típusú hőformázó gépet szeretnénk?
A vákuumos hőformázó gépeknek alapvetően 2 típusát különböztetjük meg: fűtött kivágókéses és ultrahangos. A hagyományos hőformázó gépek fűtött kivágókéssel vágják méretre és melegen hegesztik a fóliát. Ezzel szemben az ultrahangos hegesztők ultrahangos rezgést juttatnak a fóliába (innen ered a nevük is), ami ennek hatására megolvad. Az eljárás legnagyobb előnye, hogy gyakorlatilag bármilyen kontúrt hegeszthetünk vele, jóval rövidebb idő alatt (hagyományos eljárás kb. 1-1,5 [sec], ultrahangos eljárás kb. 2-500 [msec]. Hátránya, hogy kevésbé elterjedt (még), mint a hagyományos gépek, valamint beszerzési, üzemelési és karbantartási költségeik is magasabbak.
2. Mekkora legyen a gép variálhatósága?
Gyártási céljainknak megfelelően válogathatunk hagyományos hőformázó gép esetén a kombinált kivágó és formázó szerszámok, ultrahangos gép esetén az üllők és szonotródák közül. A gép variálhatóságának gyakorlatilag csak a pénztárcánk szabhat határt – 1-1 új egység megvétele (pl. egy új szonotróda legalább 100-150.000 Ft.)
3. Milyen anyaggal dolgozzon a gép?
Vákuumos hőformázás alapanyaga hagyományosan a polisztirol (PS). Napjainkban azonban az egyre növekvő gyártási költségek, valamint kedvezőbb fizikai tulajdonságai miatt egyre inkább előtérbe kerül a polipropilén (PP) is. Hátránya azonban, hogy viszonylag magas lágyulási hőmérséklet-tartománya miatt nagyobb az energiaigénye, illetve „feldolgozási ablaka” szűkebb, mint a PS-é.
4. Mekkora legyen a hőformázó gép termelékenysége?
Ezután meg kell adnunk a vákuumos hőformázó elvárt termelékenységét is. Minél korszerűbb technikát és gépet alkalmazunk, annál magasabb darabszám előállítására leszünk képesek. Azonban vegyük figyelembe, hogy a nagyobb teljesítményű eljárás drágább is.
5. Milyen pontos legyen a gép?
Hagyományos, fűtött kivágókéses gépek esetén lehetőségünk van megadni, hogy milyen pontosságú gépet szeretnénk. A kivágószerszám (stancoló) precizitása befolyásolja a gép árát is: pontosabb gép esztétikusabb termék előállítására képes (pl. nincs lelógó fólia, vagy ha van is, akkor se zavaró, ezért nem szükséges utólag még egy formázó eljárást alkalmaznunk), de ugyanakkor drágább is.
6. Szeretnénk-e bármilyen kiegészítőt? Van-e valamilyen speciális igényünk?
A legtöbb vákuumos hőformázó géphez a gyorsabb és gördülékenyebb munka érdekében számos kiegészítő is rendelhető pl. futószalag, ami a teljes automatizáltságot biztosíthatja vagy előfűtő egység PP megmunkáláshoz. Ha van bármilyen speciális igényünk (pl. gyártósorba illeszthetőség) a géppel kapcsolatban, akkor azt is mindenképp jelezzük.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |