Kartondobozba csomagoló gép
Kartonozó gépek olyan széles körben alkalmazott dobozoló gépek, melyek az előre beadagolt kartonpapírból dobozt formálnak, majd megtöltik és lezárják azt. Nagyfokú variálhatóságuk miatt számos ipari területen alkalmazzák őket: tubusok, flakonok, darabos termékek stb. csomagolása. A dobozok lezárása ragasztóval, hajtogatással vagy igény szerint a kettő kombinálásával valósítható meg – vevői igényekhez alakítanak mindent, de utólag átprogramozható a gép.
1. Mit szeretnénk a kartonozó géppel csomagolni?
Kartonozó géppel szinte bármi csomagolható: élelmiszerek, konzervek, gépalkatrészek, gyógyszerek, vegyszerek, stb.. Ennek ellenére célszerű pontosan megadni, hogy mit is szeretnénk a géppel csomagolni, hiszen a biztonsági előírások az egyes iparágak függvényében változnak. Ha ezt nem tudjuk pontosan megmondani, akkor adjuk a felhasználási területet (pl. élelmiszeripar, elektronikai ipar, gyógyszeripar, stb.)
2. Mekkora legyen a gép automatizáltsága?
Adagolás szerint 2 típust különböztetünk: kézi és gépi. Előbbi esetén a doboz megformálása és felállítása után a gépkezelő maga helyezi a dobozba a csomagolandó terméket, míg utóbbinál minden műveletet a gép végez – nekünk maximum a karton- vagy hullámpapírt és/vagy a csomagolandó termékeket kell utántöltenünk. Legtöbb esetben a gépek könnyen integrálhatók a különböző gyártósorokba, így nekünk csak a kartondobozok utánpótlására, illetve a lezárt dobozok elszállításáról kell gondoskodnunk.
3. Mekkora és milyen vastag falú legyen a dobozunk?
Meg kell adnunk a dobozunk legjellemzőbb fizikai paramétereit: hosszát, szélességét, magasságát és falvastagságát. Előbbi három esetében a legnagyobb és legkisebb méret ismerte azért fontos, mert a dobozfelállító, -töltő, zárógépek is egy adott mérethatáron belül működnek. Falvastagság esetében elég csak egy maximális értéket megadni.
4. Milyen legyen a gép?
Kartonozó gépeket 2x2 csoportba soroljuk kialakítás és dobozlezárás szerint. Gépkialakítás szerint létezik vízszintes és függőleges változat. A két típus közti különbség az adagolásban van: mindkét esetben a doboz kialakítása után a termékadagolás következik – vízszintes kivitel esetében vízszintesen, míg függőleges kialakítás esetén függőlegesen kerülnek a dobozba a termékek. Dobozlezárás szerint 3 típust különböztetünk meg: hajtogatás, ragasztás és a kettő együtt. Annak ellenére, hogy legtöbb géppel mindhárom módszer alkalmazható, mégis célszerű itt is választanunk, hiszen pl. csak hajtogatás esetén fölösleges a ragasztóegység megvásárlása/felszerelés.
5. Mekkora legyen a gép termelékenysége?
Végig kell gondolnunk, hogy mekkora szériában és mit szeretnénk csomagolni. Kartonozó géppel a csomagolandó termék méretétől és mennyiségétől, az adagolás automatizáltsági szintjétől, valamint a doboz paramétereitől függően százas vagy ezres nagyságrendbe eshet az óránkénti dobozszám. A gyorsabb gépek nagyobb dobozszámot biztosítanak, de üzemeltetési költségeik is magasabbak lesznek.
6. Szeretnénk-e bármilyen kiegészítőt?
Van-e valamilyen speciális igényünk? A legtöbb kartonozó géphez a gyorsabb és gördülékenyebb munka érdekében számos kiegészítő is rendelhető pl. címkéző és dátumozó egység, melyekkel esztétikusabb csomagolás készíthető vagy futószalag/görgősor, amivel megvalósítható a teljes automatizáltság. Ha van bármilyen speciális igényünk (pl. gyártósorba való illeszthetőség) a géppel kapcsolatban, akkor azt is mindenképp jelezzük.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |