Krémtöltő gép
Krémtöltő gépeket elsősorban az élelmiszeripar (pl. puding, lekvár) és a kozmetikai ipar (pl. naptej, kézkrém) használ mindennapi élelmiszereink és használati cikkeink adagolására és csomagolására. A kevésbé termelékeny félautomata rendszerektől egészen a teljesen automata (lezáró és szállító egységekkel felszerelt) csomagoló berendezésekig számos géptípus közül választhatunk, így kis segítséggel könnyen megtalálhatjuk a számunkra legideálisabbat. Gépválasztásnál mindig vegyük figyelembe a rendelkezésre álló helyet, hiszen nemcsak a palacktöltőnek, hanem az azt kiszolgáló egyéb berendezéseknek (pl. adagolók, szállítószalagok) is el kell férniük.
1. Mekkora legyen a gép automatizáltsága?
A krémtöltő gépeknek – az automatizáltsági szintjük alapján – 2 típusát különböztetjük meg: automata és félautomata. Automata gépek esetében minden munkát a gép végez, kezelő személyzet nem szükséges az üzemeltetéshez. Félautomata üzemeltetésű gépnél az operátor (gépkezelő) adagolja a tubusokat/palackokat/üvegeket és nyomógomb vagy pedál segítségével indítja el a töltési folyamatot.
2. Mekkora a minimális és maximális töltetsúly?
Töltetsúly alatt az egyszerre kiadagolt mennyiséget értjük – ennek a minimum és maximum tömegének megadása a gépválasztás egyik legfontosabb szempontja. Alacsony határértékekkel és kicsi tartománnyal rendelkező berendezéseket általában kozmetikai vagy szépségipari vállalatok alkalmaznak, hiszen itt az egy tubusba kerülő krémmennyiség viszonylag kicsi. Ezzel szemben pl. az élelmiszeripari krémtöltők egy része széles töltetsúly tartományon belül képes dolgozni, magas felső korláttal, mert itt csak a nagyméretű csomagolás a gazdaságos (pl. lekvárok, szószok).
3. Mekkora a töltőhenger térfogata?
A töltőhenger térfogata alapvetően befolyásolja a termelékenységet és a gép méretét is, hiszen a gyorsabb gépek nagyobb tölcsérrel rendelkeznek (ha meg kell állni és újratölteni, akkor kevesebb időnk megy el), de ezért cserébe beszerzési és üzemeltetési költségeik is magasabbak lesznek. Gépválasztás előtt mindig gondoljuk végig, hogy számunkra mi az ideális – mekkora az általunk elvárt óránkénti töltetszám – és az alapján döntsünk.
4. Mekkora a rendelkezésre álló hely?
Kisebb üzemek esetén elengedhetetlen, komplett gyártócsarnokok esetén sem elhanyagolható szempont a rendelkezésre álló hely megadása. Gyártósor telepítésénél figyeljünk arra, hogy minden alegységünknek (pl. szállító szalagok vagy tartályok) megfelelő hely jusson, megkönnyítve ezzel a karbantartásokat és az esetleges eszközcserét is.
5. Mekkora legyen a gép termelési sebessége (termelékenység)?
Krémtöltő géppel a gép automatizálhatóságától, a töltetsúlytól, a töltőhenger térfogatától és a töltendő folyadék fizikai tulajdonságaitól függően változhat a folyamat termelékenysége [töltet/óra]. A számunkra legoptimálisabb berendezés kiválasztásában a gyártó lehet segítségünkre.
6. Szeretnénk-e bármilyen kiegészítőt?
Van-e valamilyen speciális igényünk? A legtöbb krémtöltő géphez a gyorsabb és gördülékenyebb munka érdekében számos kiegészítő is rendelhető: pl. szállító szalag a teljes automatizáltság megvalósításához vagy nagyobb töltőhenger/tölcsér a gyorsabb termeléshez. Ha van bármilyen speciális igényünk (pl. gyártósorba való illeszthetőség) a géppel kapcsolatban, akkor azt is mindenképp jelezzük.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |