Palackzárógép
Palackzáró gépeket számos iparág használ a mindennapi élelmiszeripari vagy gyógyszeripari cikkeink gyors és hatékony adagolására, csomagolására. Az egészen kezdetlegesnek mondható kézi gépektől, a palacktöltő egységgel (és több lezáró fejjel) felszerelt gyártóberendezésekig igen nagy a választék, ezért – kis segítséggel – könnyűszerrel megtalálhatjuk a számunkra ideális berendezést. Gépválasztásnál mindig vegyük figyelembe a rendelkezésre álló helyet, hiszen nemcsak a palackzárónak, hanem az azt kiszolgáló egyéb berendezéseknek (pl. adagolók, szállítószalagok) is el kell férniük.
1. Mekkora legyen a gép automatizáltsága?
A palackzáró gépeknek – az automatizáltsági szintjük alapján – alapvetően 3 típusát különböztetjük meg: automata, félautomata és manuális. Automata gépek esetében minden munkát a gép végez, kezelő személyzet nem szükséges az üzemeltetéshez. Félautomata üzemeltetésű gépnél az operátor (gépkezelő) adagolja a palackokat és nyomógomb vagy pedál segítségével indítja el a zárási folyamatot. Manuális berendezések esetében az operátor – az adagolás mellett – maga végzi el a palackzárást is.
2. Hogyan zárjuk le a palackot?
Palackzáró gépekkel egyaránt lezárhatjuk a hagyományos üvegpalackokat (pl. klasszikus Coca Cola-üveg) és a „modernebb” csavaros tetejű műanyag vagy üveg tartókat is. Mivel a 2 külön típus 2 külön lezáró egységet igényel, ezért nekünk kell eldöntenünk és a gyártónak megadnunk, hogy pontosan melyikre is van szükségünk.
3. Mekkora a lezáráshoz használt kupak?
A kupak méretének (átmérő és magasság [mm]-ben) megadásával újabb lényeges információval látjuk el a gyártót, hiszen minél nagyobb kupakokról van szó – azonos darabszám esetén –, annál nagyobb lesz a gépünk is. Ha viszont a gép mérete fix, akkor nagyobb kupakméret mellett csökken a termelékenység.
4. Miből van a palackunk?
A lezárandó palackunk anyaga általában üveg vagy valamilyen – a palackba töltött folyadéktól függő – műanyag. A legtöbb palackzáró gép ezek közül csak az egyik lezárására alkalmas (pl. PET palack vagy üveg), ezért fontos pontosan megadnunk, hogy mi mit is szeretnénk a berendezéssel lezáratni.
5. Mekkora legyen a gép termelési sebessége (termelékenység)?
Palackzáró géppel a gép automatizálhatóságától, a lezáró fejek számától, a kupakok méretétől és a palackok anyagától függően változhat a folyamat termelékenysége [palack/óra]. A számunkra legoptimálisabb berendezés kiválasztásában a gyártó lehet segítségünkre.
6. Szeretnénk-e bármilyen kiegészítőt? Van-e valamilyen speciális igényünk?
A legtöbb palackzáró géphez a gyorsabb és gördülékenyebb munka érdekében számos kiegészítő is rendelhető: pl. szállító szalag a teljes automatizáltság megvalósításához. Ha van bármilyen speciális igényünk (pl. gyártósorba való illeszthetőség) a géppel kapcsolatban, akkor azt is mindenképp jelezzük.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |