Stretchfóliás raklapfóliázó gép
A csomagolás az áru piacképessé tételének elengedhetetlen része. A stretch fólia védelmet nyújt a raklapon szállított áru mozgatásakor és tárolásakor. Nagyobb áru lefóliázásakor a fóliázó gép segítségével gyorsabban és hatékonyabban elvégezhető az áru raklaphoz való rögzítése, mint a manuális módszer igénybevételekor.
1. Mekkora árut szeretne becsomagolni?
A termék maximális méretének meghatározása után tudjuk kiválasztani a számunkra megfelelő gépet. Vannak vertikális gépek, és horizontális raklap fóliázó gépek.. Raklapfóliázó esetén a tányér átmérője a döntő tényező. Az átmérő általában 1500, 1650 vagy 1800 milliméter, a magasság 2,4-3,6 méter között mozog, de minden típus más és más tulajdonságokkal rendelkezik. Így pontosan tisztában kell lenni azzal, mekkora termékeket, dobozokat, raklapokat kell majd csomagolnunk.
2. Milyen súlyú terméket szeretne becsomagolni?
A termék vagy raklap súlya szintén jelentős. A spirál fóliázók jellemzően kisebb súlyú, hosszú termékekhez (szálas anyagok csomagolásához) valók. Raklap fóliázó esetében a túl alacsony súly termék leszorító eszköz meglétét követelheti. Ha kicsi a hely, és patkótányéros gépet választunk a felhajtórámpa helyett, akkor a maximális terhelhetőség 1200kg lesz, egyéb esetben általában 2000 kg a maximális súly.
3. Manuális, félautomata, vagy automata gépet lenne célszerű?
Fontos szempont a csomagolási mód választhatósága. Kézi üzemmód tartós használata csak egyedi termékeknél, és kis kapacitásnál lehetséges, mivel ez esetben állandó kezelőszemélyzetre van szükség a gép mellett. Szinte minden stretch fóliázó gép rendelkezik valamilyen szintű automata üzemmóddal, esetleg fotocellás termék felismeréssel, mely a csomagolási ciklust automatizálja. Ez esetben a kezelő dolga csak a termék betöltése és a lefóliázott termék elvétele. Teljesen automata stretch fóliázó gép esetén már ezt is az automatika végzi.
4. Milyen típusú csomagológépre van szükség?
Némely esetekben választható az adott igényre speciálisan kialakított automata csomagológép, melyekkel ezekben az esetekben a leghatékonyabban a csomagolás. Az instabil rakományok rögzítése érdekében a forgókaros raklapfóliázó gépek, magasabb rakományokhoz a változtatható oszlopméretű önjáró raklapfóliázó gépek jelentik a tökéletes megoldást.
5. Milyen legyen a gép előnyújtó egysége?
Mindennél fontosabb a fóliázó gép előnyújtó egysége. A belépő szintet képviselő mechanikus vagy elektromos fólia fékező/nyújtó egységek a fólia feszességét tudják szabályozni. Összehasonlítva ezt egy modern előnyújtó rendszerrel, mely egy vagy két hajtó motorral, és folyamatos nyúlási szint ellenőrzéssel és szabályzással rendelkeznek, akár 3-4 szeres mértékű fólia felhasználás megtakarítás is elérhető. Ezek a gépek 200-300% vagy akár 400%-ot elérő előnyújtással terítik a csomagra a fóliát, mely kiváló tartóerőt képvisel.
6. Milyen legyen a gép védettsége?
A használat helyének függvényében a környezeti tényezőkre is figyelni kell! Minden gép más- más védettséggel rendelkezik. Alapértelmezés, hogy a csomagolás valószínűleg már normál körülmények közt történik, ezért a gépek csak alapvető szinten porvédettek, +5-35fok között használhatóak, és maximum csepegő víz ellen védettek. Ha azonban a stretch fóliázót hűtőházban szeretnék használni, léteznek -10 fokig használható gépek szekrényfűtéssel. Elérhetőek továbbá különösen tömített, por és víz ellen védett gépek, ha élelmiszeriparban mosásnak lenne kitéve, illetve egyes modellek rozsdamentes kivitelben is rendelhetők.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |