Számláló gép
Az adagológépek a gyártási folyamat során a különböző vegyszerek, adalékanyagok és egyéb hozzávalók adagolását végző gépek. A számláló adagolók annyiban különböznek a többiektől (tálcás, folyadék, pépes, csigás adagoló), hogy ők nem a mozgatást végzik, hanem számolják az áthaladó anyagmennyiséget. Legtöbbször kisméretűek, precizitásuk az áruk függvényében széles skálán mozog.
1. Mit és mennyit szeretnénk számolni az adagolóval?
Első lépésként meg kell adnunk, hogy mit és mennyit szeretnénk a számlálóval számoltatni, mert különböző típusok más és más termékek megszámlálására alkalmasak. A folyadékmennyiséget számlálók térfogatot vagy tömeget, a kisméretű (pl. granulátumot) termékeket számlálók tömeget, nagyméretű termékeket számlálók darabszámot mérnek/számolnak.
2. Milyen precizitású adagoló gépet szeretnénk?
A számolandó termék megadása után, meg kell adnunk a számláló adagoló precizitását is - ez határozza meg a mérési tartományt, valamint a legkisebb mérhető mennyiséget. Minél pontosabb a gépünk, annál kisebb a még mérhető mennyiség, de annál drágább is az eszköz.
3. Mekkora gépet szeretnénk?
Ha megadtuk a számlálandó terméket és a gép precizitását, lehetőségünk van megadni egy mérettartományt, amin belül megfelelő a számláló adagoló mérete. Így a gyártó is tudni fogja, hogy mekkora gépben gondolkodunk, és ez alapján tud ajánlatot tenni. Legtöbbször a nagyobb gépek komolyabban felszereltek, de nagyobb a helyigényük is.
4. Milyen legyen a számláló adagoló gép kijelzője?
A következő lépés a kijelző tulajdonságainak megadása. Minden számláló rendelkezik valamilyen kijelzővel, amin aktuális mennyiség látható. Korszerűbb gépeken a kijelzőn nem csak az aktuális, hanem az előre beállított mennyiség is látható. További plusz lehet a képernyő saját világításának megléte, mert így akár éjszaka vagy gyengébb látási viszonyok mellett is használhatjuk a készüléket.
5. Milyen csatlakozói legyenek a gépnek?
Következő lépésként meg kell adunk, hogy milyen csatlakozói legyenek a számlálónknak. Tápcsatlakozóval minden gép rendelkezik, de a korszerűbb gépeknek van egyen- és egy váltóáramú portja is. Egy vagy több csatlakozó áll rendelkezésünkre, mikor számítógépről akarjuk változtatni a gép programját (RS485 és USB a legelterjedtebbek). Minél több be- és kimeneti csatlakozója van egy gépnek, annál szélesebb körben alkalmazható, de annál drágább is.
6. Van-e valamilyen speciális igényünk?
Ha van bármilyen speciális igényünk, akkor azt is meg kell adnunk. A legkorszerűbb gépek diagramkészítő és adatrögzítő modullal is rendelkeznek, így számszerűsítve és grafikusan is végigkövethetjük az adott időszak termelését.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |