Tálcás csomagológép
Tálcás csomagológépeket nagy számban főleg az élelmiszeripar alkalmaz. Az csomagolás során egy műanyag vagy fém tálcát, műanyag fóliával zárunk le, meghosszabbítva ezzel a csomagolt termék szavatossági idejét. Vákuumozó eljárás alkalmazásával, melynek során légmentesen vagy védőgázzal ellátva zárjuk le a tálcát, és hidegtárolással akár megnégyszerezhetjük a csomagolt termék szavatosságát. Emellett a jó csomagolás esztétikus és figyelemfelkeltő megjelenést kölcsönöz.
1. Mekkora legyen a gép automatizáltsága?
A tálcás csomagológépeknek alapvetően 2 típusát különböztetjük meg: automata és manuális. Automata gépek esetében minden munkát a gép végez, kezelőszemélyzet nem szükséges az üzemeltetéshez. Félautomata üzemeltetésű gépnél az operátor (gépkezelő) egy pedál vagy nyomógomb segítségével működteti azt, illetve ő cseréli a termékeket.< /p>
2. Tartalmazzon-e a gép kontúrvágót?
Következő lépésként el kell döntetnünk, hogy tartalmazzon-e a csomagológép kontúrvágót. Kontúrlevágó nélküli verzióban csak egy keresztvágó-kés van, így a csomagolás után hosszirányba le fog lógni a maradék fólia. Amennyiben közel azonos méretű a tálca és a fólia ez nem okoz gondot, de jelentős eltérés esetén rontja a termék esztétikai értékét a szabadon mozgó fólia. Kontúrlevágóval rendelkező gépek esetén nincs szükség további „megmunkálásra”, a termék csomagolás után közvetlenül szállítható.
3. Mekkora lesz a csomagolandó tálca?
Ezután meg kell adnunk a csomagolandó tálca/tálcák maximális méretét/méreteit (hossz – szélesség - mélység) is. Ez a 3 paraméter határozza meg, hogy mekkora lesz a csomagológép tényleges munkatere. Minél nagyobb a munkatér, annál szélesebb körben alkalmazható lesz a csomagológépünk, de a beszerzési és üzemeltetési költségei, valamint a helyigénye is nagyobb lesz. Figyelembe kell azt is vennünk, hogy az eltérő méretű tálcákhoz különböző szerszámokat kell alkalmaznunk.
4. Hány fészkes legyen a tálcás csomagológép?
Ezután meg kell adnunk a gép fészekszámát is. Fészekszám alatt az 1 perióduson belül, egyszerre becsomagolt tálcák számát értjük. Tálcák méretétől és alakjától függően számos különböző méretű és alakú elrendezés megvalósítható. Ezzel támpontot adunk a gép méretét illetően is, hiszen ha nagyméretű tálcából szeretnénk többet csomagolni egyszerre, akkor a gépünknek is nagyméretűnek kell lennie.
5. Mekkora legyen a fólia?
Meg kell adnunk a csomagoláshoz szükséges fólia szélességét, valamint a fóliatekercs átmérőjét. Csomagolás alatt a fólia folyamatosan fogy, így csökken a tekercsátmérő, de kezdeti állapotban is el kell férnie a gépen, valamint akadás nélkül le kell tudnia gördülni.
6. Szeretnénk-e bármilyen kiegészítőt? Van-e valamilyen speciális igényünk?
A legtöbb csomagológéphez a gyorsabb és gördülékenyebb munka érdekében számos kiegészítő is rendelhető pl. futószalag, ami a teljes automatizáltságot biztosíthatja (csomagológép gyártó nem minden esetben foglalkozik mindenféle kiegészítőkkel, de gyártót vagy típust ajánlhatnak). Ha van bármilyen speciális igényünk (pl. gyártósorba illeszthetőség) a géppel kapcsolatban, akkor azt is mindenképp jelezzük.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |