Oszlopos megtámasztású forgódaru
Az oszlopos forgódarut leginkább termelő gépek alapanyaggal való ellátásához, gépkiszolgáláshoz, árutovábbító futószalagoknál, valamint szerszámcserénél használják.
Alkalmazzák továbbá olyan munkaállomásoknál, ahol a gyors anyagmozgatás alapvető fontosságú, de a tárgyak emelése és mozgatása kézi erővel nem oldható meg. Az oszlopos daru keskeny kialakításának köszönhetően szűk helyeken, a gép vagy futószalag közvetlen környezetében is felállítható. A mechanikus végütközők segítségével tetszőleges mértékű forgástartomány adható meg, illetve a daru forgása lekorlátozható.
1. Mobil vagy fix telepítésű darut szeretne?
El kell döntenünk, hogy a méretigények és a munkakör szempontjából mobil forgódarura, vagy ipari forgódarura van-e szükség. A mobil változat mozgatható, könnyedén áthelyezhető, s leginkább akkor használatos, ha gyors anyagmozgatásra van szükség egy olyan helyszínen, ahová egyébként nem szeretnénk fix forgódarut telepíteni. Az ipari forgódaru fixre elhelyezendő változat, futószalagok közvetlen közelébe érdemes telepíteni. Üzemi alkalmazásra egyaránt alkalmas lehet mind a mobil, mind a fix forgódaru. A mobilt akkor használják gyakrabban, ha gyakran változik a feladatkör, illetve a feladat végzésének csarnokon belüli helyszíne. Fix forgódarukat akkor telepítenek beltéren, ha a munkafolyamat állandó.
2. Mekkora terhelhetőségű szerkezetre van szükség?
A tervezett terhelés kiemelkedő kérdés. Mobildarukat nem terveznek 500 kg-nál nagyobb terhek mozgatására. Az ipari, fix modellek viszont akár 6000 kg mozgatására is alkalmasak. Ezek többnyire gémes forgódaruk. Nem érdemes a teherbírás határaihoz közelítve választani: ha rendszerint 500 kg környéki súlyokat szeretnénk mozgatni, akkor inkább rendeljünk 1000 kg-ra optimalizált gépet a hosszú élettartam érdekében
3. Milyen szögérték között tudjon mozogni?
A szögelfordulás is fontos, hiszen ez adja meg, hová telepíthetjük a darut, megfelelő lesz-e az adott helyen való alkalmazásra vagy hogyan kell a munkaterületet átalakítani az igényekhez képest. Kaphatóak akár 360 fokos elfordulású típusok is, amelyeknél ez a szempont egyáltalán nem jelent gondot, ám ha ilyenre volna szükségünk, azt mindenképpen jelezzük.
4. Mekkora gémkarral rendelkezzen a forgódaru?
A gémkinyúlás ugyanezen szempontok miatt fontos, ezért pontosan kell felmérni igényeinket, mielőtt a beszerzőnek írnánk. Hangsúlyozottan jelentős szempont a leendő munkaterület felmérése, hiszen nem mindegy, hogy 2 vagy 6 méter a gémkinyúlás.
5. Milyen környezeti hatások érhetik?
Bizonyos feladatkörök és alkalmazási helyek esetén szükség lehet különleges védelemre, például ipari körülmények között nem árt, ha az eszköz ellenálló a különféle korrozív anyagokkal szemben, kültéri alkalmazáskor pedig a környezeti behatásoknak kell ellenállnia. Ha valamilyen tekintetben speciálisan védett eszközre van szükségünk, jelezzük.
6. Kézi vagy gépi mozgatással rendelkezzen?
Az sem elhanyagolandó kérdés, hogy a forgódaru mozgatása kézi erővel vagy elektronika segítségével történik-e. Bizonyos feladatok esetén ideálisabb lehet az elektromos vezérlés, amely precízebb nagyobb súlyok mozgatásakor is.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |