Nyáklemez
Az előre készített NYÁK (nyomtatott áramkör) lemezek az elektronikai fejlesztések, prototípusok készítésének, kisebb sorozatok gyártásának elengedhetetlen eszközei. Ezek a lapkák valamilyen hordozórétegre felvitt vezető réz fóliából állnak, melyre áramköri tervek rajzolhatók, majd maratás és a megfelelő helyeken való kifúrás után rájuk elektronikai eszközök ágyazhatók. Egyaránt alkalmazhatók furat- és felületszerelt alkatrészek ráhelyezésére. Léteznek azonban különleges típusai is, melyek nem igényelnek maratást, így a tervezéstől a megvalósításig eltelt idő órákkal csökkenthető.
1. Milyen méretű nyáklemezre van szüksége?
A nyáklemezek sokféle szélességi és hosszúsági méretben állnak rendelkezésre. Az előzetes számítógépes vagy kézi áramköri tervezések, méretbeli becslések alapján a szükséges lemez méretei könnyen meghatározhatók. Sok áramköri elemet tartalmazó lapnak nagyméretűnek kell lennie, de egyszerűbb konstrukcióknak elegendőek a kisebbek is. A nagyobb méretű nyáklemezek a megfelelő eszközzel akár darabolhatók is. A lemezek vastagsága is lényeges információ, ugyanis ez határozza meg a merevségét.
2. Milyen vastagságú legyen a vezetőréteg?
A hordozóra felvitt, réz vezetőréteg vastagsága áramvezetési és hőtani tulajdonságok miatt fontos. A legelterjedtebb típusok 35 mikronos vastagsággal rendelkeznek, ezek univerzálisak, sok célra felhasználhatók. Alacsonyabb áramerősségek esetén elegendő lehet a 18 mikronos vastagság is, viszont nagyobb áramú felhasználáshoz vastag vezetőréteg szükséges.
3. Hány rétegre készüljön az áramkör?
Egyszerűbb áramköröket a könnyű beépítés és átláthatóság miatt általában egy rétegre terveznek, de bonyolultabb konstrukciók esetén jelentős méretcsökkenés érhető el a kétoldali rétegezéssel, ekkor a lemez mindkét oldalát vezetőréteg vonja be.
4. Milyen kivitelű lemezt szeretne?
A nyáklemezek legegyszerűbb kialakítása az, amikor a lemez teljes felülete vezetőréteggel bevont. Ezekre a forrasztás előtt mindenképp bele kell maratni a nyáktervet, viszont így nagyon kis méretek alakíthatók ki. Léteznek ezen kívül raszteres, előre kifúrt típusok is, melyeket nem kell maratni, így gyorsan készíthetők prototípusok. Gyártanak még ezen kívül különleges, felületszerelt eszközök és integrált áramkörök beépítését megkönnyítő kiviteleket is.
5. Milyen hordozón tervezi megvalósítani az áramkört?
A nyáklemez hordozója az a merev réteg, melyre a réz vezetőt juttatják, és amely tartást biztosít a konstrukció számára. A tartás mellett jó szilárdsági és hővezetési jellemzőkkel is rendeznie kell. Leggyakrabban használt hordozó az üvegszál erősítésű epoxigyanta, mely olcsó, univerzális, és igen könnyen darabolható. Elterjedtek még a cellulóz erősítésű műgyanta vagy a papírbakelit hordozók is, melyek más átütési feszültségekkel és hőtani tulajdonságokkal bírnak. Ez utóbbiakat leginkább speciális célokra használják.
6. Mekkora mennyiségben kíván nyáklemezt beszerezni?
A nyáklemezek kaphatók egyenként, ami akkor célszerű, ha egyedi, egyszeri áramköröket kíván megalkotni, esetleg prototípust készíteni. Ha azonban gyakran készít különféle áramköröket, esetleg ugyanazt a konstrukciót kívánja kisebb sorozatban legyártani, érdemes nagy mennyiséget beszereznie, mert ekkor a darabárak és a szállítási költségek is gazdaságosabbak.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |