SMD potenciométer
A potenciométerek változtatható értékű elektromos ellenállások. Segítségükkel működés közben változtatható egy elektromos áramkör ellenállása, ezáltal szabályozási feladatokat képesek ellátni, mint például egy hangerőgomb esetén. További alkalmazási esete, ha egy készülék valamely ellenállását pontosan beállítani, kalibrálni kell. Kialakítás szempontjából megkülönböztethetünk huzal-, réteg-, illetve toló-potenciométereket, funkciójukat tekintve azonban azonosak. Az SMD potenciométerek felületszerelhető alkatrészek, azaz forrasztásuk a nyáklemez kifúrása nélkül, és ún. reflow technológiával lehetséges.
1. Milyen kialakítású SMD potenciométert szeretne?
A felhasználás céljától függően különböző szerkezeti kialakítású potenciométerek közül választhatjuk ki a számunkra leginkább megfelelőt. A potenciométerek alapvetően analógok illetve digitálisak lehetnek. Az analóg potenciométerek igen széles körben, általános felhasználásra alkalmazhatók. Kivitelük szerint lehetnek tolópotenciométerek, amelyek szabályozása egyenes vonalban elmozduló csúszkával történik, valamint réteg- vagy huzalpotenciométerek amelyek forgó gombbal, vagy egy csavarhúzóval szabályozhatók. Utóbbiak különleges változata a helikális potenciométer (helipot) ami többszöri körülfordulást tesz lehetővé, így még pontosabban beállítható. A trimmer potenciométerek kis méretű, áramkörök hangolására szolgáló alkatrészek, beépítve a felhasználó nem fér hozzá. Digitális potenciométerekre lehet szükség akkor, ha a kívánt feladatot hagyományos változtatható ellenállásokkal nem, vagy igen nehezen lehet megoldani. Jobb megoldást nyújtanak a digitális változatok, ha digitális áramkörökkel szeretnénk megvalósítani a potenciométer vezérlését, vagy távvezérelni szeretnénk azt.
2. Milyen karakterisztikájú eszközre van szüksége?
A potenciométerek lehetnek lineáris karakterisztikájúak (A), illetve a nemlineáris potenciométerek. Előbbi, ahogy a neve is mutatja, a szabályozó elmozdulásával arányosan változtatja az értékét, míg a nemlineáris valamilyen egyéb lefutás szerint. Ez lehet logaritmikus (B), fordított logaritmikus (C) vagy S alakú (S).
3. Mekkora legnagyobb ellenállásértékkel rendelkezzen az eszköz?
A potenciométer ellenállása nulla és a maximális ellenállása között változtatható. Gondolja meg, hogy mekkora értékű ellenállásra lehet szüksége, hogy az alkalmazási célhoz illő potenciométert válassza.
4. Mekkora legyen a tűréshatár?
A potenciométer másik fontos jellemző értéke annak tűréshatára. Ez százalékban kifejezve megadja, hogy maximum mekkora a valódi ellenállás értéke a névleges értékhez képest. Minél kisebb a százalék, annál pontosabban beállítható a potenciométer. A gyártók általában 5%, 10% vagy 20 %-os toleranciát adnak meg.
5. Mekkora terhelhetőségű SMD potenciométert szeretne?
A potenciométer teljesítménye megadja azt, hogy mekkora elektromos teljesítményt kapcsolhatunk rá, ami a rajta keresztülfolyó áram és a kapcsaira jutó feszültség szorzatából adódik. Ha a megengedettnél nagyobb teljesítményt használunk, az a potenciométer tönkremeneteléhez vezet. A kiválasztáskor nem elég csupán a legnagyobb teljesítményre méretezni, figyelembe kell venni a hőmérsékletfüggést (hőmérsékleti együttható) és a karakterisztika jellegét is.
6. Milyen egyéb lényeges tulajdonságoknak kell megfelelnie az eszköznek?
A potenciométereknek az eddig felsoroltakon kívül lehetnek az alkalmazhatóság szempontjából lényeges további tulajdonságai is, mint például a befoglaló mérete (szé x hossz x ma, mm), a működési hőmérséklettartománya (pl. -25°C;+70 °C) vagy a hőmérsékleti együtthatója (ppm/°C). A forgógombos potenciométerek ezen felül általában kérhetők gombbal vagy kisebb helyfoglalás érdekében anélkül is.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |