Tolópotenciométer
A potenciométerek változtatható értékű elektromos ellenállások. Segítségükkel üzem közben változtatható egy elektromos áramkör bemeneti ellenállása, ezáltal szabályozási feladatokat képesek ellátni, mint például egy hangerőgomb esetén. További alkalmazási esete, ha egy készülék valamely ellenállását pontosan beállítani, kalibrálni kell. A tolópotenciométerek egy nagy ellenállású hosszanti rétegből állnak, melyek készülhetnek fémből, szénből vagy valamilyen keverék anyagból. A vezető különböző hosszúságaihoz állított elektromos csatlakozások segítségével változtatható a potenciométer ellenállása.
1. Mekkora legnagyobb ellenállásértékkel rendelkezzen a tolópotenciométer?
A potenciométer a nulla és a maximális ellenállása között tetszőlegesen, egy tológomb segítségével változtatható. Gondolja meg, hogy mekkora értékű ellenállásra lehet szüksége, hogy az alkalmazási célnak megfelelő potenciométert válassza.
2. Milyen karakterisztikájú eszközre van szüksége?
A potenciométerek között megkülönböztetjük a lineáris karakterisztikájú (A), illetve a nemlineáris potenciométereket. Előbbi, ahogy a neve is mutatja, a szabályozó elmozdulásával egyenesen arányosan változtatja az értékét, míg a nemlineáris valamilyen egyéb lefutás szerint. Ez lehet logaritmikus (B), fordított logaritmikus (C), esetleg S alakú (S).
3. Mekkora legyen a tűréshatár?
A potenciométer másik fontos jellemző értéke annak tűrése. Ez a százalékos érték megadja, hogy legfeljebb mekkora a tényleges ellenállás eltérése a névleges értékhez képest. Minél kisebb az értéke, annál pontosabban beállítható a potenciométer. A gyártók általában 5%, 10% vagy 20 %-os toleranciát adnak meg.
4. Mekkora terhelhetőségű potenciométert igényel?
A potenciométer teljesítménye megadja azt, hogy mekkora villamos teljesítményt szabályozhatunk segítségével, ami a rajta keresztülfolyó áram és a kapcsaira jutó feszültség szorzatából adódik. Ha a megengedettnél nagyobb teljesítményt kapcsolunk rá, az a potenciométer tönkremeneteléhez vezet. A kiválasztáskor nem elég csupán a legnagyobb teljesítményre méretezni, figyelembe kell venni a hőmérsékletfüggést (hőmérsékleti együttható) és a karakterisztika jellegét is.
5. Milyen technológiával kívánja beépíteni a tolópotenciométert?
A potenciométerek, mint minden más elektronikai eszköz, kétféle módon szerelhetők a nyomtatott áramköri lapra. A THT, azaz furatszerelt technológiával a nyáklemez kifúrt lyukaiba illeszthető és forrasztható a potenciométer, ami jó mechanikai tartást is ad. Az SMT, tehát felületszerelt technológiával a rögzítés a lemez felületére forrasztással történik, ezt kisebb méretű eszközök esetén alkalmazzák.
6. Milyen egyéb lényeges tulajdonságoknak kell megfelelnie az eszköznek?
A potenciométereknek az eddig felsoroltakon kívül lehetnek az alkalmazhatóság szempontjából lényeges további tulajdonságai is, mint például a befoglaló mérete (szé x hossz x ma, mm), a működési hőmérséklettartománya (pl. -25°C;+70 °C) vagy a hőmérsékleti együtthatója (ppm/°C).
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |