Zener dióda
A Zener-dióda egy jellegzetes feszültségstabilizáló dióda, melynek működése a PN átmenet jelenségén alapul. A PN átmenet legfontosabb tulajdonsága, hogy a kivezetések között lévő záró feszültség értéke állandó, azaz nem változik. Hátránya azonban az, hogy az állandó feszültség csak abban az esetben biztosított, amikor a PN átmenet a letörési tartományban működik.
Felépítését tekintve a Zener-dióda legfontosabb felépítő eleme a különlegesen szennyezett szilícium-dióda, mely a PN átmenet kiváló tulajdonságának köszönhetően a letörési tartományban veszteség nélkül üzemeltethető.
1. Mekkora Zener-feszültségű diódára van szüksége?
A dióda Zener-feszültsége azt mutatja meg, hogy a záróirányban kapcsolt dióda karakterisztikájában mekkora feszültségnél kezdődik a letörési tartomány. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ezen feszültséget elérve a dióda differenciális ellenállása igen kicsi lesz, és a vele párhuzamosan kötött áramköri elemekre a Zener-feszültség esik majd.
2. Mekkora feszültségekkel működik az áramkör?
Fontos meghatározni, hogy milyen feszültségekkel dolgozik az az áramkör, ahova a Zener-dióda beépítésre kerül, ugyanis a diódák kapcsolási módjuktól függően (nyitó vagy záró) más terheléseket képesek elviselni. Ha egy adott értéknél nagyobb feszültséget kapcsolunk rá, a dióda átüt, tehát elveszti egyenirányító, feszültségszabályozó képességét, így használhatatlanná válik.
3. Mekkora áram folyik át a Zener-diódán?
A diódán keletkező káros hő elsősorban a rajta átfolyó áram miatt jön létre, és a félvezető eszközök jellemzője, hogy a hőmérséklet változásaira nagyon érzékenyek. Nem csak vezetőképességük változik, hanem a maximális megengedett értéket túllépve a dióda túlmelegszik és véglegesen tönkremegy.
4. Mekkora a környezeti hőmérséklet?
Az elektronikai eszközök általában, így a Zener-dióda is rendelkezik egy ún. disszipációs teljesítménnyel, ami azt jellemzi, hogy mekkora hőterhet képes elviselni. Ha a környező áramköri elemek vagy levegő túl meleg, a dióda nem tud eléggé lehűlni, és a fokozott hőtermelődés miatt tönkremegy, cserére szorul.
5. Milyen tokozásban szeretné beépíteni a diódát az áramkörbe?
Két alapvető áramköri szerelési technológia a furatszerelt (THT) és a felületszerelt (SMT). Furatszereléskor kifúrt nyáklemezbe történik az áramköri elemek elhelyezése, míg a felületszerelt eszközök a lemez felületén kerülnek beforrasztásra. Ezen technológiáknak megfelelően a diódák többféle tokozásban készülnek, hogy a szerelést és forrasztást könnyebbé tegyék.
6. Mekkora mennyiséget kíván vásárolni?
Mint az apró elektronikai eszközök általában, a diódák is kaphatók egyenként, de akár több ezer darabot tartalmazó csomagok is rendelhetők. Nagy mennyiség vásárlása esetén a fajlagos költségek töredékükre csökkenhetnek, valamint a szállítás, postázás is jóval gazdaságosabb.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |