Ládamosó berendezés
Ládamosó berendezéseket főként az élelmiszeriparban használatos ládák, tálcák és rekeszek tisztítására, fertőtlenítésére használják. A legtöbb esetben kétlépcsős tisztítást alkalmaznak, az első egy mosószeres nagynyomáson végzett mosás melynek feladata a szennyeződések eltávolítása. Második lépésként egy hálózati vízzel történő öblítés következik, mely a mosószer maradványok eltávolítására szolgál, annak érdekében, hogy újra élelmiszer tárolására alkalmassá váljék a láda. Kapacitást tekintve széles skálán lehet megválasztani az Önnek szükséges gépet. Kisebb 100 láda/óra teljesítményűektől kezdve egészen 3000 láda/óra kapacitású berendezések is elérhetőek.
1. Milyen kapacitással rendelkezzen a ládamosó berendezés?
Ládamosó gépek teljesítményét láda/óra módon adják meg, vagyis, hogy egy óra alatt hány ládát képes megtisztítani a berendezés. Attól függően érdemes választani, hogy milyen volumenben tervezi a ládák mosását. Kisebb gépek nagyjából 100 láda/óra teljesítményűek, míg a nagyobbak akár 3000 láda megtisztítására is képesek egy óra leforgása alatt.
2. Mekkora ládák mosását szeretné megoldani?
Fontos megadnia, hogy mekkora méretű ládákat kíván tisztítani, hiszen gépenként változhat a mosható ládák mérete. A legtöbb gép az EURO szabvány szerinti ládák mosására alkalmas, azonban vannak olyanok melyekkel egyedi méretű rekeszek is moshatók, bizonyos keretek között. Önnek csak annyit kell tennie, hogy ajánlatkérésében megadja hosszúság x szélesség x magasság (mm) formában a mosni kívánt láda/ládák méretét.
3. Milyen hőmérsékleten kívánja végezni a mosást?
Lehetősége van megválasztani a mosás hőmérsékletét, amely a szabványos ládák anyagából kifolyólag maximum 80°C lehet. Vannak berendezések, melyeken fixen előre meghatározott hőmérsékleteket lehet beállítani, ezek leggyakrabban 40°C, 80°C, illetve a hálózati víz hőmérséklete. Azonban léteznek olyan berendezések melyeken tetszés szerint megválasztható a mosáshoz használt víz hőmérséklete.
4. Állítható legyen a láda beviteli sebessége?
Némely kivitel esetén, a beépített frekvenciaváltónak köszönhetően, lehetősége nyílik a láda beviteli sebességének a megválasztására, pontos beállítására. Ez a funkció azért hasznos, mert a láda szennyezettségétől függően több vagy kevesebb idő alatt lehet elérni a kívánt eredményt. Kevésbé szennyezett ládák esetén fel lehet gyorsítani a folyamatot, így több láda megtisztítható ugyanazon idő alatt. Koszosabb, szennyezettebb ládák tisztítása esetén le lehet lassítani a behordó szerkezetet, így biztosítva, hogy egy tisztítási folyamat alatt elérje a kívánt végeredményt és ne kelljen egy második “körre” is beküldeni a ládát.
5. Mekkora a rendelkezésre álló hely?
Ládamosó berendezések viszonylag nagy szerkezetek, így érdemes lehet átgondolni, hogy hova szánja és, hogy ott mekkora hely áll a rendelkezésére. A hely meghatározásánál vegye figyelembe, hogy a gép üzemeltetéséhez a legtöbb esetben két személy szükséges, egy a betápláló egy a kiadó oldalon, így számukra is biztosítani kell a helyet. A legkisebb, nagyjából 100 láda/óra teljesítményű gépek nagyjából 950 x 1700 x 1500 mm helyigényűek, míg a nagyobbak akár a több méteres hosszúságot is elérhetik.
6. Van valamilyen követelménye a ládamosó energia szükségeltével kapcsolatban?
Ládamosók energia szükséglete a vízmelegítő berendezések, illetve a nagyteljesítményű szivattyúk miatt igen jelentős lehet. Nagyobb berendezések energia szükséglete akár a 25kW-ot is elérheti, amit adott esetben a hálózat nem biztos, hogy ki tud kiszolgálni, éppen ezért érdemes lehet ezt is figyelembe venni. Ha van bármiféle kívánalma a berendezés energia szükségletével szemben, csak annyit kell tennie, hogy jelzi ajánlatkérésében.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |