Lemezes pasztőr
A pasztőrözés mint élelmiszer technikai módszer célja a folyékony élelmiszerekben található kórokozó baktériumok és mikroorganizmusok elpuszítása, ekképpen az élelmiszer tartósítása. A módszer alapja a hőkezelés. A folyadék hirtelen, rövid idejű felmelegítése (60-90 °C), majd gyors, néhány fokra történő lehűtése a kórokozók számát olyan mértékben csökkenti, hogy az már nem jelent egészségügyi kockázatot. A baktériumok csökkentett mennyiségének köszönhetően a pasztőrözés akár hónapokkal is meghosszabbíthatja az élelmiszerek eltarthatóságát. A pasztőrözés ugyanakkor a sterilizációval ellentétben nem törekedik a kórokozók teljes kiirtására. Míg a sterilizációs módszerek jelentősen leronthatják az élelmiszerek minőségét, addig a pasztőrözés szem előtt tartja az ételek élvezeti értékének megtartását.
1.Milyen élelmiszerhez szeretné alkalmazni lemezes pasztőrt?
A pasztörizálók elsősorban tejtermékek előállítására alkalmas kisüzemi berendezések, de léteznek más folyékony élelmiszerek gyártására és pasztőrözésére alkalmas eszközök is (például sör, bor, gyümölcslé, tojásé). Mindezek ismeretében elengedhetetlen megadnia, hogy pontosan milyen típusú élelmiszer pasztőrözését kívánja véghez vinni, hiszen a berendezés kialakítása nagyban függ az előállítani kívánt terméktől. Más kialakítás szükséges rostos gyümölcslevek, illetve például tojásé előállításához.
2.Milyen vezérléssel rendelkezzen a lemezes pasztőr?
A berendezés többféle vezérlési módban is használható. Léteznek kézi vezérlésű, félautomata vagy teljesen automata vezérlésű pasztörizálók is. Az automatizált eszközök általában digitális adatrögzítő funkcióval vannak ellátva. A gyártók számára fontos információ lehet az általunk alkalmazni kívánt vezérlési mód, ugyanis ez alapján tudják legyártani a számunkra legoptimálisabb berendezést.
3.Milyen módon történjen a hővezetés (fűtés, hűtés)?
A pasztörizáló berendezések a fűtési és hűtési metódusok alapján is elkülöníthetőek. Az élelmiszer felmelegítése történhet például elektromosan, illetve gáz- vagy vízfűtéssel. Hasonlóan, a lehűtés történhet hideg- vagy jeges vízzel, vagy egyéb ipari hűtőberendezés segítségével.
4.Mekkora legyen a lemezes pasztőr űrtartalma?
A berendezés egyik legfontosabb paramétere az űrtartalom. Az előállítani kívánt élelmiszermennyiség függvényében válasszuk ki a számunkra legideálisabb méretet. A jellemző térfogat 100 és 1000 liter között helyezkedik el, de egyes gyártók kérésre más méretű berendezéseket is legyártanak.
5.Mekkora legyen a maximális pasztőrözési hőmérséklet?
Az élelmiszer típusának, illetve az alkalmazandó technológia függvényében meghatározhatjuk a maximális pasztőrözési hőmérsékletet, amire a folyamat során szükségünk lesz. A pasztőrözés általában a folyadék forráspontján vagy annak közelében történik. A maximális hőmérséklet ismeretében leszűkíthetjük, ezáltal optimalizálhatjuk a számunkra legmegfelelőbb berendezést. Lemezes pasztőrők által elérhető pasztőrözési hőmérséklet nagyjából 65 és 95°C között mozog.
6.Milyen speciális eszközökre/kiegészítőkre van szüksége?
A berendezés mellett szükségünk lehet egyéb élelmiszer feldolgozó eszközökre is. Az eszközt elláthatjuk keverővel vagy motoros hárfával, ugyanakkor kérhetünk egyéb kiegészítőket is, mint például szeparátor, alvadékszűrő, homogenizátor, alvadékszivattyú, savószivattyú, stb. Az egyes kiegészítők listája a pasztőrözni kívánt élelmiszer függvényében változhat, így bármilyen igényt érdemes jelezni. A speciális igényeinket is itt jelezhetjük (pl: rozsdamentes munkaasztal, digitális adatrögzítő).
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |