Elektromos vákuumos emelő
Az elektromos vákuumos emelő egy olyan többnyire beltéri teheremelő szerkezet, amely nagy üveg és más anyagú lapok és lemezek megemelésére és áthelyezésére használatos. Elektromos, ezért a villamos hálózatról működtethető. A szükséges tápfeszültség géptől függően váltóáramnál 230 Volt, vagy 400 Volt is lehet, egyenáram esetén pedig elsősorban 24 Voltra van szükség. A gép az alkatrész, és a vele dolgozó személyzet védelme szempontjából is előnyös, mivel így nem emberi erővel kell az emelést elvégezni. A lapot több belső pontján meg tudja fogni, ezért a tartó erő szétoszlik, és az alkatrész nem görbül.
1. Mekkora teherbírásra legyen képes az elektromos vákuumos emelő?
A maximális emelendő súlyt érdemes tudni a megfelelő gép kiválasztásához, mivel ennél nagyobb tömeget megmozgatni képes gépet fölösleges a célra használni, ez csak plusz költséget jelent. A kisebb terhelhetőségű gép pedig nem bírja el a terhet, ami szélsőséges esetben a gép tönkremeneteléhez is vezethet.
2. Mekkora méretű, és milyen anyagú lapokat kell megemelni?
Ha tudja a lapok, lemezek méretét az ajánlatadó, akkor tud megfelelő gépet ajánlani, ami a tervezett megemeléseket gond nélkül el tudja végezni. Ezen felül fontos, hogy a felület stabil, sík és sima, valamint ne porózus legyen, annak érdekében, hogy megfelelő legyen a megtartás.
3. Milyen magasra szeretné emelni a terhet?
Az emelési magasság szintén lényeges információ a vákuumos emelő szempontjából, mert ilyen magasra lehet maximálisan felemelni a terhet. Ennek a kiválasztása függ attól, hogy milyen technológiai folyamat elvégzésére használná az emelőt.
4. Milyen környezeti hatásoknak lesz kitéve az emelő?
Nagyrészt ezeket a készülékeket beltérben használják, de előfordulhat, hogy Önnek kültéri alkalmazásra kell. Bárhogyan is, de azokat a körülményeket, amelyben dolgozni fog a gép mindenképp érdemes megjegyezni, hiszen befolyással vannak annak életére. Ilyen a hőmérséklet, a nyomás, a páratartalom, vagy akár a porterhelés is. Ha konkrét ötlete van az ellenálló-képességről, akkor egyszerűen IP osztályozással is megadhatja.
5. Naponta hányszor és mennyi ideig használná az elektromos vákuumos emelőt?
Fontos tudni, hogy naponta hányszor lesz igénybe véve az emelő, hisz ez is egy lényeges tényező, ami alapján megtervezik őket. Attól függően, hogy egy nap fél órát vagy 3 órát használják az adott emelőt, más-más osztályba tartoznak és más-más anyagfáradás jellemző rájuk. Tehát egy sűrűbben használt emelőt jobb alapanyagokból kell legyártani, hogy ugyanúgy 5-10 évig üzemelni tudjon.
6. Milyen egyéb speciális igényei vannak a vákuumos emelővel kapcsolatban?
Mekkora emelési sebességre van szükség? Kell-e, hogy legyen többféle emelési sebesség, például finom és normál emelési sebesség külön? Kell-e, hogy elforgatható legyen a kivitel? Vannak olyan megoldások amelyeknél, ha csökken a vákuum, akkor hangjelzést ad, hogy reagálni tudjunk, mielőtt bármiféle probléma fellépne. Előfordulhat, hogy tiszta térben szeretné alkalmazni az emelőt, amire egyedi kritériumok vonatkoznak. Érdemes ezeket a dolgokat mind megemlíteni az ajánlatkérés során.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |