Emelőlánc
Az emelőlánc olyan nagy teherbírású lánc, amivel valamilyen rögzítő vég csatlakoztatásával tárgyakat emelünk fel, vagy eresztünk le, úgy, hogy a lánc másik végét függesztőkkel rögzítjük az erre, alkalmas erőszerkezetre. Az emelőlánc részei a függeszték, maga az összeköttetést biztosító lánc és a rögzítő vég, ami különféle kialakítású lehet funkciótól függően (pl.: horgok, gyűrűk, emelőszemek). Az emelőláncok mindig láncirányú, azaz normál húzóirányú feszültséggel tartanak ellent.
1. Milyen anyagminőségű láncra van szüksége?
A terheléstől függően kell megválasztani a lánc minőségét. Az emelőláncok anyaga acél, ezért az acélokat jellemző szilárdsági tulajdonságokat kell figyelembe venni. Kettő, ponttal elválasztott szám megadja az acél anyagminőségét: pl.: 5.6, ami annyit jelent, hogy a minimális szakítószilárdság 5 x 100 = 500 N/mm2 és a minimális folyáshatára 5 x 6 x 10 = 300 N/mm2. Minél nagyobb számok vannak párosítva, annál erősebb az acél. Az anyagminőségen kívül a láncszemek keresztmetszetének nagyságát is figyelembe kell venni. A nagyobb keresztmetszet erősebb láncot jelent. Egy 5.6-os acél 6 mm átmérőjű lánc 5000 kg-ig biztonságosan terhelhető, ami műhelyi körülményekhez már megfeleltethető.A biztonság érdekében erősebb láncot érdemes választani, mint amilyenre szükségünk lenne.
2. Mekkora emelési magasságot szeretne elérni?
A kívánt emelési magasságnál valamivel hosszabb emelési magasságra képes láncot válasszunk, az esetleges eltérések miatt. Bármilyen a céljára megfelelő hosszúságú lánc rendelkezésére áll. A túl hosszú lánc esetén a kilengések már zavaróvá válhatnak.
3. Milyen típusú láncot kíván alkalmazni?
Különböző felhasználások esetében eltérhet a láncszemek formája és azok csatlakozásának kialakítása. Többféle teherláncot is felhasználnak, mint a szemes lánc vagy a csapos lánc. A legelterjedtebb megoldás a szemes láncos szerkezet. A szemes lánc előnye, hogy olcsó, szemei minden irányban hajlanak, nem igényel különösebb karbantartást, különösen, ha korrózióálló anyagból készül. Emelőgépeknél hátránya, hogy a láncszemek kis érintkező felületük miatt gyorsabban kopnak, a lánc önsúlya nagy, nyúlik, lökésszerű terhelésre érzékeny.
4. Milyen végszerkezeteket tervez használni?
Emelőláncok esetén több végszerkezet is szóba jöhet felhasználás alapján. Ezeket a szerkezeteket szabványok határozzák meg. Ilyen végszerkezet lehet például a szemes horog, lánchorog, önzáró horgok, konténerhorgok, hegeszthető horgok, illetve gyűrűk és emelőszemek. A megfelelő csatlakozáshoz alkalmas végszerkezetet érdemes választani.
5. Milyen legyen az emelőlánc függesztéke?
A függeszték a láncot csatlakoztatja össze az emelőszerkezettel. A függesztékre több emelőláncot csatlakoztathatunk, így ahány láncot képes felfüggeszteni, annyi ágú függesztékről beszélhetünk. A függeszték minősége is befolyásolja a teherbírás nagyságát.
6. Egyéb kiegészítőket vagy alternatívákat is igényel?
Amennyiben emelőlánc helyett más összekötő elemben is gondolkozik, megfelelő alternatívát biztosíthatnak a különféle emelő hevederek és kötelek (poliészter anyagú). Az emelési munkához egyéb kiegészítők is tartoznak, amire igénye lehet, erre is tegyen ajánlatot (pl.: emelőeszközök, rudazatok, élvédők, görgős szállítóberendezések, stb.).
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |