Emelőmágnes
Az emelőmágneseket olyan munkahelyeken alkalmazzák, ahol vas alapanyagot kell mozgatni, akár raktározási, akár feldolgozási céllal. Elsősorban acéltáblák, idomacélok emelésére és mozgatására szolgálnak. Kis működési költség, kis karbantartási igény, nagyfokú biztonság és megbízhatóság jellemzi az ilyen eszközöket. A mágnes a felemelendő anyagban nem hagy maradó mágnesességet.
1. Mekkora terhet szeretne mozgatni?
Emelőmágnes beszerzésekor mindenképpen figyelembe kell venni a felemelendő tárgyak maximális súlyát. A tárgy súlya meghatározza, hogy milyen teherbírásúnak kell lennie az emelőmágnesnek. A felemelhető súly függ az érintkezési felületek alakjától. Síkfelület érintkezésekkor nagyobb teher emelhető fel, mint ugyanakkora súly esetén hengeres felülettel.
2. Milyen működésű emelőmágnes lenne megfelelő az Ön számára?
Háromféle emelőmágnest különböztethetünk meg: permanens, elektropermanens és elektromágnesek. A permanens mágnesek elektromos tápellátás nélkül működnek. Állandó mágnesek csoportjának egy meghatározott elrendezése következtében a mágneses erővonalak az emelő pólusain és a terhen (bekapcsolt állapot), vagy pedig az emelő burkolatán keresztül záródnak a pólusok mágnesességét megszüntetve (kikapcsolt állapot).Az elektropermanens mágnesek a tehermegfogást és eleresztést a polaritás változtatásával végzik, mely elektromos impulzus hatására következik be. Előnyük, hogy áramkimaradás esetén megtartják mágneses erejüket, nem áll fenn a teher eleresztésének veszélye ellentétben az elektromágneses emelőkkel szemben, amik folyamatos tápellátást igényelnek. Sok esetben azonban nehézséget okozhat az elektromos áram daruhoroghoz történő vezetése. Esetleg a felhasználó több darun szeretné ugyan azt a mágneses megfogót alkalmazni, ezért biztosítani kell a gyors áthelyezhetőséget. Az akkumulátoros mágnesek ezen problémára jelenthetnek megoldást.
3. Mivel kívánja mozgatni az emelőmágnest?
Alapvetően két típus létezik, a kézi és a daru által mozgatott emelőmágnes. A kézi működtetésű darabok kisebb teherbírásúak (kb. 120-170 kg), míg a darus kivitelek több tonnát is elbírhatnak.
4. Milyen hőmérséklet-tartományban legyen használható a berendezés?
A hőmérséklet befolyásolja az anyag mágneses vonzását. A biztonsági méretezés lehetőséget nyújt szélsőségesebb hőmérsékletekben való használathoz is (pl.: -40 - +80 C-ig). Ilyen jellegű igényét azonban fontos, hogy jelezze ajánlatkérésében.
5. Milyen méretekkel rendelkezzen az emelőmágnes?
Az eszközök méretükhöz képest nagy súlyokat tudnak megtartani, épp ezért gazdaságosabb a helykihasználásuk. Hosszabb, nagyobb és nehezebb elemek mozgatásához érdemes több kisebb mágnest használni, így biztosabb fogás érhető el. Alapvetően egy emelőmágnes nem nagy, de minél nagyobb a terhelhetőségük, annál nagyobbak és súlyosabbak (pl.: 1000 kg teherbírású emelő: 365 x 150 x 350 mm és 55 kg önsúlyú).
6. Tanúsítványt igényelne?
Az emelőmágnesek egyik kedvező tulajdonsága, hogy gyakorlatilag nem igényelnek karbantartást és nagy biztonsági tényezővel rendelkeznek. Az előírások betartása érdekében igényelhet az eszközhöz tanúsítványt a megfelelősségéről. A tanúsítványt igénye szerint akár digitális, akár nyomtatott formában is megkaphatja. Szándékát jelezze az ajánlatkérésben.