Láncos emelő
A láncos emelő az iparban egyik legtöbbet használt emelőeszköz. Létezik kézi- és gépi láncos emelő is, ám ezen belül is többféle válfajukkal lehet találkozni. Sok féle változó teherbírású, emelési magasságú és teljesítményű eszköz van a piacon, sőt nagyon sokféle kiegészítő (pl. integrált futómacskával, láncgyűjtővel) funkcióval is fel lehet őket szerelni. Általános jellemzőjük azonban, hogy főként vertikális irányú anyagmozgatásra lehet őket alkalmazni. Kis helyigényű eszközök, sok esetben a magasban helyezik el, akár többet is bizonyos távolságba egymástól, hogy a folyamatos és hatékony munkát ezzel lehetővé tegyék.
1. Milyen terhelés elviselésére tervezzük az emelőt?
Az első és legfontosabb dolog meghatározni a leendő terhelést. Mind a kézi-, mind az elektromos láncos emelők között akadnak kisebb és nagyobb teher emelésére kifejlesztett darabok, de alapvetően azt lehet mondani, hogy a kézi láncos emelők kisebb (általában 1000-2000 kg), míg az elektromos változatok nagyobb (általában 10000 kg) súlyok mozgatására vannak optimalizálva. A jelzett átlagszámoktól radikálisan eltérhet egy-egy modell teherbírása.
2. Egyszerűen mozgatható szerkezetet keresünk?
A kézi változatok önsúlya kisebb, ennek megfelelően akkor érdemes ilyen darabot választani, ha fontos a mobilitás. A kézi láncos emelő szerkezetének köszönhetően könnyebben szerelhető, mint a gépi, a választásnál ez is jelentős szempont lehet. Az elektromos láncos emelő önsúlya jelentősebb, mint a kézi változatoké. Akkor válassza, ha többnyire ugyanazon a helyszínen szeretné használni, illetve fontos, hogy a teher teljesen egyenletesen legyen emelhető.
3. Milyen mozgatási sebességre van szükségünk?
Fontos lehet, hogy a gép több emelősebességgel is rendelkezzen, mivel így precízebb műveletek végezhetőek vele, illetve elkerülhető például a túlfutás. Ez ugyanakkor nem minden esetben szükséges, egyszerűbb, kevésbé változatos feladatok esetén ezért a sebességváltó nélkülözhető.
4. Milyen jellegű áramforrásról szeretnénk meghajtani ez emelőt?
Elektromos változatnál megrendelés előtt nézzük meg, hogy egy, vagy háromfázisú rendszerrel üzemelő gépet igényel-e az felhasználási terület. Az áramellátás kérdését akkor tisztázhatjuk megfelelően, ha minél pontosabban felmérjük és leírjuk az alkalmazási területet.
5. Mekkora emelési magasságra van szükségünk?
Tájékozódjunk a kiválasztott darab akasztási magasságáról és emelési magasságáról is az elképzeléseknek megfelelően! Ebben szerepet játszhat egyrészt az alkalmazási terület (például a belmagasság révén), illetve az adott feladat is.
6. Az eszköz mobilitását előtérbe helyezzük?
Az egyszerű kezelhetőség és a hordozhatóság is lehetnek jelentős kritériumok. Amennyiben olyan gépre van szükségünk, amelyet nem fixen telepítve, hanem különböző helyszíneken és feladatokhoz akarunk felhasználni, ezt mindenképpen jelöljük meg ajánlatkérésünkben.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |