Ipari állvány
Az ipari állványok fizikai megtestesülését az ipari állványozás folyamata előzi meg, ami az állványépítésnek egy teljes egészében speciális területét képviseli. A normál homlokzati állványépítéshez képest az ipari állvány építésekor teljesen más követelményeknek szükséges eleget tenni.
A jó minőségű ipari állványok egyben praktikusak is: összeszerelésük könnyen kivitelezhető, egyes típusokhoz mindössze egy kalapácsra van szükség az ütembiztos rögzítés mellett. Az ipari állvány minden speciális épületnek megfelelően kerül kialakításra, terhelhetősége és az előírt műszaki előírások ennek függvényében változik.
1. Mire akarjuk használni az állványt?
Legfontosabb, hogy leírjuk milyen műveletek miatt akarjuk használni az állványzatot. Más-más jellegű állványok kellenek bizonyos műveletekhez, példának említhető festés, ahol elég egy keskenyebb kivitelű állvány. Ott, ahol egyszerre több személy illetve gép van jelen, megfontolandó egy szélesebb típus választása, kényelmi és biztonsági szempontok miatt is.
2. Milyen körülmények között szeretnénk használni?
Jellemezzük a környezeti adottságokat, írjuk le a felületet, amire szeretnénk állványozni. Biztonsági szempontból nem mindegy hol, milyen felületen szeretnénk használni az állványt, különbséget kell tenni sík, mint például aszfaltozott, illetve egyenetlen, mint például buckás, göcsörtös felületek között
3. Melyek a főbb irányadó méretek?
Gondoljuk végig, melyek azok a maximális befoglaló méretek, amiket állvánnyal el akarunk érni vagy körbe akarunk venni. Az állványok legtöbb esetben utólagosan is bővíthetők, de már az elején érdemes a magasságot illetve az állványzat hosszát megadni. Főbb méretnek számít a magassági illetve a hosszirányú (szélesség) méretek.
4. Mekkora teherbírásra van szükségünk?
Ha lehetőségünk van, gondoljuk végig milyen teherbírású állványzatra van szükségünk, belevéve azt is, hogy milyen gépeket kell tárolni, használni az állványzaton. A túl nagy teherbírású szerkezetek nehezebben szállíthatóak és nehezebben állíthatóak fel. A modern állványok akár 200 kg/m2 felületi terhelést is elbírnak, ám ha csak egyszerű műveletekhez szeretnénk használni, érdemesebb csekélyebb terhelhetőséggel számolni.
5. Milyen szélességű járófelület szükséges?
Nem elhanyagolható választási szempont a járófelület szélessége. Ez a méret attól függ, milyen műveleteket kell elvégezni az állványzatokon, más helyszükséglet igényel egy egyszerűbb festés (itt elég lehet egy 0,75m szélességű is) mint például egy komolyabb építkezéshez (itt elvárt pl.: egy 1,35m szélességű felület, a több személy vagy a nagyobb gépek helyszükséglete miatt).
6. Szükségünk van-e mobil, gurulós kivitelre?
Ha szükségünk van gurulós kivitelre, azt is választhatunk, így a gyakori helyváltoztatást igénylő munkákhoz is egyszerűen és gyorsan igénybe lehet venni, Fontos megemlíteni, hogy a gurulós változatok gyenge pontja a kerék, ill. a guruló szerkezet, ezeket nem érdemes rossz minőségű felületen használni, mert nem fognak jól működni.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |