Lapvibrátor
- Anyagmozgató eszköz, berendezés
- Anyagmozgató gép bérlés
- Beton
- Burkolat
- Daru
- Emelő, emelő tartozék
- Építőanyag
- Építőipari berendezés
- Építőipari gépalkatrész
- Építőipari lemez
- Építőipari szolgáltatás
- Felvonó
- Ipari szőnyeg
- Járműves daru
- Raktárberendezés
- Raktári tárolóeszközök
- Szállítópálya, szállítószalag
- Szigetelőanyag
- Targonca
- Tetőfedő anyag
- Tisztatéri és ESD eszköz
A lapvibrátor használható homok, föld vagy rögös talaj tömörítésére árkokban vagy más, nehezen elérhető munkaterületeken. Útmegmunkálásra, javítási munkákra, út-, kert- és tájépítési munkáknál alkalmazható. A lapvibrátort ólommentes benzinnel működő négyütemű motor hajtja. Némelyik típus szállítókerékkel, ékszíjjal és védőkerettel, illetve gumitalppal van felszerelve. Időnként, körülbelül ötven üzemóránként javasolt az olajcsere, illetve a légszűrő tisztítása. A megfelelő típus kiválasztásánál érdemes figyelembe venni a motor teljesítményét, a lökettérfogatot, a lapméretet és a vibrációt (hány ütés/percre képes a gép).
1. Milyen burkolatot kell megmunkálni?
Első körben határozzuk meg, mire szánjuk a berendezést. Egyszerűbb, kerti munkálatokhoz elég lehet egy kompaktabb, könnyebb készülék, ha viszont útburkolaton, aszfalton is szükségünk van teljesítő képességére, akkor erősebb, robosztusabb lapvibrátor kellhet. Erőforrásának teljesítményétől függhet tömörítési mélysége, illetve, hogy ezt mekkora tömörítési nyomással képes elvégezni. Érdemes körülbelül meghatározni, hogy az utóbbi két tulajdonság szempontjából számunkra mekkora értékekre van szükség.
2. Milyen nagyságú területet kell megmunkálni?
Gondoljuk át, mekkora területen kívánjuk használni a gépet, illetve milyen környezeti adottságokhoz kell alkalmazkodni. Ehhez mérten a legfontosabb mérete a lapméret, ami meghatározza, hogy egyszerre milyen szélességben tudjuk használni az eszközt.
3. Milyen felületen lesz használva a lapvibrátor?
Egyenes terepen a legtöbb lapvibrátor használható, ha viszont dombos, emelkedős útviszonyok is előfordulhatnak, akkor ügyeljünk a gép maximális dőlésszögére.
4. Gyakori gépmozgatásra van szükségünk?
Lényeges lehet, hogy mennyire mobilis a lapvibrátor abban az esetben, ha gyakran szállítjuk, mindig máshol van rá szükség. Ekkor figyeljünk a gép súlyára, hogy az ne okozhasson gondot a szállító járműnek, illetve előnyös, ha a fogantyú behajtható, minél kisebb helyigényűvé tehető a készülék.
5. Változtatható üzemmódokkal rendelkezzen?
Fontoljuk meg, indokolt-e számunkra olyan verzió beszerzése, mely képes irányváltásra, illetve több fokozatban működtethető. Olyan esetekben, amikor egy útszakaszon többször is végig szeretnénk menni, praktikus lehet, ha nem kell elforgatni a gépet. A többfokozatú kivitelekkel pedig jobban igényeinkhez szabható a munkavégzés sebessége.
6. Kiegészítő eszközökre, alkatrészekre van szükségünk?
A karbantartási igényeit mindenképpen vegyük figyelembe vásárlás előtt, különösen az előírt olajcsere periódusokra, illetve ha gyakran használjuk magas szállópor koncentrációjú, földes terepen, akkor a légszűrő cseréje, tisztítása is lényeges.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |