Zárléc
Az építőminőségű zárléc, tetőléc valamilyen fenyőfából (pl.: lucfenyőből) készül, légszáraz, megfelelő sűrűségű, kiváló keménységű és rendelkezik a hő-, a lég- és a szélszigetelő képességekkel. A méretpontos, sorozatvágón készülő fenyő lécek az ipar legkülönfélébb területein felhasználják a szakemberek hasznos alapanyagként. A megadott hosszúságú és szélességű fenyőáruk speciális gyaluló berendezés segítségével akár gyalulhatók is. A hosszan tartó minőség érdekében a fenyő deszkák impregnálhatók, hogy a különféle kártevők rovarok és bogarak ne tudják megkárosítani a deszka felületét. A fenyő zár- és tetőlécek jellegzetesen tetőszerkezet építéshez, gipszkartonozás alá és vízépítési munkákhoz kiváló alapanyagaként szolgálnak.
1. Milyen hosszúságú és milyen keresztmetszetű lécekre van szükségünk?
A standard keresztmetszeti méretek általában 3x5 cm (Bramac), 2,5x5 cm (normál), 5x5 cm (ezek ellenlécek), a standard hosszméret pedig 2-6 fm közötti. A standard keresztmetszetek és hosszméretek mellett általában egyedi méretezést is vállalnak a gyártók. Minden esetre nagyon fontos ezeknek a paramétereknek a pontos megadása. Általában minél rövidebb a tetőléc, annál nagyobb lesz a vágási veszteség, ez pedig nem éppen gazdaságos, ezért érdemes inkább a tetőre mért tetőlécet vásárolni.
2. Milyen minőségcsoportú lécet igénylünk?
A minőség egy hármas osztású skálán mérhető, A, B, és C kategóriákba sorolják a különböző faminőségeket. Az “A” kategóriába a szinte teljesen hibátlan, a “B”-be a jól felhasználható, csak kisebb hibákkal rendelkező lécek tartoznak, a korhadás azonban még mindig kizárt, míg az utolsó “C” osztályba tartozó darabokon már megjelennek jobban látható hibák, görcsök, korhadás. Tetőlécekről lévén szó nem feltétlen szükség a legfelső kategóriából választani, hiszen nem minden esetben lesznek látható helyen. Ezek fényében döntsük el, hogy milyen minőséget választunk!
3. Milyen fafajtából készüljön a léc?
A zárlécek többnyire lucfenyőből (jegenyefenyő) készülnek, de egyéb igény esetén más fafajtákból is elkészíthető pl. borovifenyőből (erdei fenyő) vagy vörösfenyőből. Egyébként ezek közül a vörösfenyő rendelkezik a legkedvezőbb tulajdonságokkal, a lucfenyőnél tartósabb, kevesebb kezelést igényel.
4. Felületkezelt faárut szeretnénk?
A tetőlécek lehetnek felületkezeltek is, a tartósság érdekében érdemes ilyeneket beszerezni. A felület szempontjából lehet impregnált, száraz vagy normál tetőléc. Az időjárási viszonyok, nedvesség, magas páratartalomnak való ellenállás érdekében az impregnálás nyújt biztonságot és késlelteti a fa elöregedését. Ugyanakkor kiemelten fontos szempont a faanyagok helyes tárolása. A legnagyobb vetemedésnek a vékonyabb keresztmetszetű anyagok vannak kitéve, különösen ilyen a tetőléc, így amennyiben még tárolni fogjuk a léceket nem érdemes közvetlen előtte faanyagvédelemmel ellátni a fákat, mivel a nedvesség még fokozottabb vetemedést idézhet elő.
5. Mekkora mennyiséget szeretnénk rendelni és milyen rendszerességgel?
Lehetőleg pontosan adjuk meg, hogy mennyi tetőlécre van szükségünk a pontos ajánlatkérés érdekében. Ha tudjuk, hogy rendszeresen lesz szükséges fa árura, akkor mindenképpen adjuk meg, mert lehetőségünk lehet kedvezmények igénybevételére.
6. Megadott címre szeretnénk kiszállítást kérni?
Érdemes megadni, hogy az ország mely területére kell majd szállítani a zárléceket, hiszen adott esetben ez nagymértékben befolyásolhatja az árat.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |