Autószállító felépítmény
Számtalan esetben előfordul, hogy egy autó lerobban, menet közben hibásodik meg, és a helyszínről csak segítséggel lehet eljuttatni a szerelőhöz. Más esetekben drága vagy különleges autót kívánunk szállítani, amelynek sérülését, használatát állagának megóvása érdekében el kell kerülni. Mindkét esetre megoldást jelentenek az autószállító, autómentő felépítmények. Ezek a felépítmények egy már meglévő kishaszonjárműre könnyen felszerelhetők és rámpákat vagy a teljes szerelvényt leengedve az autó könnyen felhajthat rá. Az autószállítók általában csörlővel is fel vannak szerelve, így a működésképtelen járműveket is képesek felhúzni.
1. Milyen méretű autószállító felépítményre van szüksége?
Az autószállító felépítmény méretének megválasztásakor több szempontot is figyelembe kell venni. Először is jó, ha a szélessége és a hossza is igazodik a már meglévő hordozó jármű méreteihez. Másrészt viszont számolni kell vele, hogy a szállítandó autók szélességeiben is nagy eltérések vannak, így célszerű, ha a felépítményt kicsit szélesebbre méretezzük.
2. Milyen kialakítású padozatot igényel?
A járművek szállítása esetén elengedhetetlen, hogy jó legyen a tapadás a padozat és a gumiabroncsok között. Ennek biztosítására többféle padozati kialakítással érhetők el a felépítmények. Anyagukat tekintve legtöbbször alumíniumból készülnek, de ugyanúgy lehetnek acélból is. Mintázatuk a fémlemezeknél szokásos perforált vagy cseppmintás formákat tükrözik.
3. Milyen össztömegű autókat kíván szállítani?
Nem csak személygépjárműveket, hanem más haszonjárműveket, kisteherautókat is lehet szállítani az autószállító felépítményekkel. A megfelelő szerkezeti- és vázkialakításhoz azonban jó, ha ismeretes a szállítandó járművek tömege is. Személyautó szállításához elég lehet egy egyszerűbb vázszerkezet, de ha kishaszonjárműveket is szállítana, erősebb vázra lehet szükség.
4. Milyen szerkezetű felépítmény ideális az Ön számára?
Az autószállító felépítményekről elsősorban a rámpás típusok jutnak eszünkbe, ahol egy lecsúsztatható rámpán juttatható fel a jármű a platóra. Azonban léteznek ezen kívül csúszóplatós kialakítások is, ahol az egész plató lecsúszik a hordozó járműről. Hasonló megoldás a billenő autószállító plató, ahol a felépítmény nem csúszással, hanem billentéssel kerül a talaj közelébe. Az utóbbi két megoldással a járművek fel- és lerakodása valamivel egyszerűbb, a rámpás típusból azonban létezik kétszintes is, mellyel egyszerre két, vagy három kisebb jármű is szállítható.
5. Milyen típusú csörlőt kell az autószállító felépítményre szerelni?
Az autószállító felépítményekre csörlőt is szokás szerelni, amivel a működésképtelen gépjármű a platóra helyezhető. A csörlők meghajtásuk szerint azonban lehetnek elektromotorosak és hidraulikusak is. A hidraulikus rendszerek általában nagyobb erők kifejtésére képesek, így nagyobb össztömegű autókat is könnyedén meg tudnak mozdítani.
6. Szeretné távvezérléssel is működtetni a csörlőt?
Népszerű opció a csörlő távirányítóval való működtetési lehetősége. A távirányító segítségével a kezelő személy nincs helyhez kötve, így figyelemmel tudja kísérni a jármű felhelyezését a platóra, és képes korrigálni a mozgásokat, a csörlő sebességét.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |