Díszítő krómozás
A galvanizálással készített króm bevonat azokban az esetekben válik szükségessé, amikor a bevonandó felülettel szemben olyan követelményeket támasztunk, mint: jó korrózióállóság, kopásállóság, keménység. A díszítő krómozás esetén a felvitt réteg vékonyabb és két fontos szerepe van: a korrózióállóság növelése, valamint a közbenső nikkelréteg fényességének védelme. Itt a legfelül létrejövő réteg repedésektől mentes, az alatta lévő réteget teljesen elzárja a külvilágtól. A bevonat azonban mechanikus igénybevételkor könnyen megrepedezik és a repedés helyén gyors korrózió indul meg.
1. Milyen anyagú a krómozandó munkadarab?
A galvanizálás elvén működő felületi bevonatolások csak bizonyos anyagokon végrehajthatóak. A krómozás esetében ezek főleg a vas, acél, alumínium és a réz, amelyek mind befolyásolják a krómozhatóságot és az eljárást, ezért a lehető leggyorsabb és legjobb ajánlatkérés érdekében az egyik legfontosabb tényező.
2. Fényes vagy matt krómozást szeretne?
Az esztétikai igények kielégítésén felül a krómozott súrolt matt felület időjárás - és karcálló. A fényes krómozásnál a króm felületeket egy további speciális lakkal zárják le, melynek köszönhetően az elkészült tárgy ellenáll az UV-sugárzásnak, a tárgy nem rozsdásodik, felülete polírozható, kültéri és beltéri célokra egyaránt alkalmas, és magas fényű lesz.
3. Mekkorák a munkadarab méretei?
A galvanizálással végrehajtott krómozás során az alkatrészt, vagy bevonandó egyéb tárgyat egy galvanizáló kádba merítik. Ezen kádak mérete minden üzemben különbözhet, ezért fontos, hogy a megfelelő ajánlat érdekében megadja a darab legnagyobb méreteit, hogy megállapítható legyen egyáltalán végrehajtható-e a feladat.
4. Milyen a krómozandó tárgy állapota?
A krómozandó tárgy állapotától függ, hogy milyen előkészületi munkálatokra van szükség, mint például a szennyeződések, régi bevonat eltávolítása, amennyiben pedig a tárgyon rozsda van kérdéses, hogy egyáltalán végrehajtható-e a folyamat.
5. Milyen rétegvastagságban igényel krómozást?
A krómozás rétegvastagságát nem csak az határozza meg, hogy díszítő vagy kemény krómozásról van-e szó, majdnem minden esetben alakítható az igények szerint. Az általános díszítő bevonat 0,5 mikrométer vastagságú, míg a kemény bevonat általánosan 40 mikrométer. A megfelelő rétegvastagság meghatározása leginkább a tárgy későbbi felhasználásától függ.
6. Szeretne-e csiszolást a felületkezelés előtt?
A felületkezelés előtti csiszolás nagy befolyással bír a végső bevonatolás utáni fényességre, így ez elhanyagolhatatlan amennyiben szeretné, hogy a tárgy krómozása fényes legyen. A felújítandó, rosszabb állapotú anyagoknál mindig ajánlani szokták a krómozás előtti csiszolást a megfelelő minőség érdekében.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |