Elszívófal
Manapság elengedhetetlenné vált a különböző fa és fém termékek felületkezelése. A festékek, lakkok felvitelének legtermelékenyebb módja szórópisztolyokkal való szórás, mellyel egyenletes réteg alakítható ki, és nagyobb sorozatok is gyorsan legyárthatók. A szórt felületkezelő anyag azonban nem koncentrálható teljes pontossággal a munkadarabra, az anyag egy része a levegőbe kerül, majd a talajon ülepszik le. Ez környezetszennyező, sok kosszal jár és feltakarítása nehéz. Ennek kiküszöbölésére rendelkezésre állnak elszívófalak, melyek üzemek területén közel bárhol felállíthatók. Vele szemben fújva a szűrők felfogják a festéket, megkötik azt, így a festésre, lakkozásra kijelölt terület mindig tiszta marad.
1. Mekkora legyen az elszívófal hasznos munkafelülete?
Az elszívófal munkafelülete az a terület, ahol a szűrők találhatók. Fontos, hogy fújáskor a szálló festékanyag nagy része erre a felületre érkezzen. A megfelelő méret kiválasztásához alapvetően két szempontot kell figyelembe venni. Legfontosabb talán a munkadarab mérete: nagyobb munkadarabhoz nyilvánvalóan nagyobb fal szükséges. Másodsorban viszont figyelembe vehető az is, hogy milyen távolságról fújunk. Nagyobb távolságon a festékanyag szélesebben terül el, ekkor ugyancsak nagyobb munkafelület lehet szükséges.
2. Száraz vagy nedves rendszerű gépet szeretne?
Az elszívófalak alapvetően kétféle módon működhetnek. A száraz elszívók papír vagy valamilyen műanyag, üvegszálas szűrővel vannak ellátva, valamint egy elszívó ventilátorral és az azt meghajtó villanymotorral. A ventilátor a falhoz húzza az elszóródott szemcséket, amik fennakadnak a szűrőkön. Ezen szűrők cseréje bizonyos munkaóra után esedékes. A vizes elszívófalak egy széles vízfalat képeznek a munkafelületen, amik elkapják a festék- és lakkszemcséket. Az ez után maradt szennyvizet azonban kezelni, ülepíteni kell megfelelő berendezések segítségével.
3. Telepített vagy hordozható fal lenne ideális?
Az elszívófalak készülhetnek fix, telepített vagy mobil kivitelben is. A fix elszívófalak robosztus méretűek, nagy munkafelülettel rendelkeznek. Alkalmazásuk olyan üzemekben célszerű, ahol használatuk mindennapos. Mobil elszívófalak azonban akkor ideálisak, ha szórásos felületkezelés csak néha történik, használaton kívül pedig könnyen elguríthatók az útból.
4. Mekkora mennyiségű felületkezelő anyagot használ naponta?
Az elszívófalak teljesítményét lehet ahhoz mérni, hogy milyen intenzitású felületkezeléshez alkalmazhatók. Léteznek kisebb teljesítményű gépek olyan üzemekhez, ahol a naponta felhasznált festék vagy lakk mennyisége nem haladja meg a néhányszor 10 kg-ot. A nagyobb méretű berendezések azonban 100-200 kg/nap fogyasztásnál is alkalmazhatók.
5. Milyen bázisú felületkezelő anyagot használ?
A festékek, lakkok lehetnek vízbázisúak és oldószeresek is. Az elszívófalak valamint a hozzájuk tartozó szűrők azonban nem minden esetben képesek mindkét felületkezelő anyagot jó hatásfokkal megkötni, vannak, melyek például csak víz alapú festékekhez lettek megalkotva. Ha vegyesen vagy váltogatva többféle anyagot használunk, érdemes olyan berendezést választani, amely mindegyiket képes kezelni.
6. Igényel-e kiegészítőket is az elszívófalhoz?
Az elszívófalak alapfelszereltsége a hasznos munkafelület, szűrők, motorok, oldalsó terelőfalak, de többféle kiegészítő is rendelhető hozzájuk. Zárt terület alakítható ki, ha az elszívófalat kabinná bővítjük ki. Ugyancsak praktikus megoldás lehet, ha rácsos padlólemezekkel, tartályokkal borítjuk a fal előterét, amely a függőlegesen lecsapódó anyagot is felfogja. A falak forgózsámollyal is felszerelhetők, amely segítségével kezelés közben könnyen forgatható a munkadarab. Érdemes azonban extra szűrőket is rendelni, hogy az eredetiek elhasználódása után rögtön legyen kéznél új.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |