Sárgarezezés
A sárgarezezés egy galvanikus felületkezelési eljárás, ahol a rezet valamilyen alapfémre juttatják fel elektrolitikus úton. Az így kialakított rézréteg többféle vastagságú lehet, annak függvényében, hogy díszítési vagy valamilyen más fontos célt szolgál majd. Többféle anyag is rezezhető, de minden esetben megelőzi azt egy zsírtalanító tisztítás, felületaktiválás, néha egy közbenső réteg felvitele is. A réz igen népszerű anyag az elektronikában jó forraszthatósága miatt, de esztétikus külsőt kölcsönöz kilincseknek, csillároknak is.
1. Pontosan milyen árut szeretne sárgarézzel bevonatni?
A kivitelezőnek fontos ismernie, hogy mi az a termék, amit rezeztetni szeretne, hogy kialakuljon benne egy kép a tárgy geometriájáról. Különböző eljárásokat lehet alkalmazni olyankor, ha az áru függeszthető, és így lógatható bele a sárgarezet tartalmazó kádba, de megoldható tömegáru kezelése is. Ha a munkadarab belső üregekkel rendelkezik, megoldást kell találni az oda befolyó réz eltávolítására is.
2. Milyen alapanyagú a munkadarab?
Lényeges információ a munkadarab alapanyaga, mert más előkészületek kellenek különböző fémek vagy műanyag rezezésére. Minden esetben fontos, hogy a darab felülete tiszta, zsírtól mentes legyen, hegesztett acél alkatrészeknél a varratok zárványtól és rozsdától mentesek legyenek. Némely esetben a rezezést megelőzi egy közbenső réteg felvitele is, ami jobb tapadást biztosít.
3. Mekkora méretű a kezelendő darab?
A sárgarezezést speciális galvanizáló kádakban végzik, melyek méretei és térfogatai végesek. Fontos ezért, hogy a munkadarab beférjen a tartályba, hogy a felületkezelés jó minőségben elvégezhető legyen.
4. Milyen vastagságú rézréteget szeretne?
A felvitt galvánréteg vastagsága szabályozható a merítési idők variálásával. A vastagság meghatározásához át kell gondolni, hogy mi is lesz az elkészült rézréteg célja. Ha csupán dekorációs célt fog szolgálni, elegendő egy vékonyabb, néhány mikronos réteg. Ha különleges feladata lesz, például áramvezetés növelése céljából kerül felvitelre, vastagabb réteg lehet szükséges.
5. Szükséges-e utókezelés?
Lehetőség van a rezes felület utókezelésére, antikolására is, ami leginkább akkor fontos, ha a munkadarab esztétikájára kívánunk több figyelmet fordítani. Az utókezelés során a rézfelület egy antik, patinás megjelenést kap, ami a régi időket idézi.
6. Mekkora darabszám felületkezelésére tart igényt?
Az ilyen típusú szolgáltatások, kezelések igénybe vétele esetén fontos, hogy konkrétan hány munkadarabról van szó. Az egyedi megrendelések drágábbak, de közepes vagy nagy sorozatú termékeknél a fajlagos költségek jelentősen csökkennek.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |